Kostel Nanebevzetí Panny Marie

KRÁLÍKY

Vysoko nad městem Králíky se tyčí klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Z Malého náměstí sem vede stromy a kapličkami lemovaná Svatá cesta, po níž dle pramenů na tehdejší Lysou horu putovala k modlitbě převážně dětská procesí. Jedním z poutníků byl údajně i Tobiáš Jan Becker (1646–1710), pozdější biskup královéhradecký, který zde nechal na konci 17. století vystavět kostel zasvěcený Panně Marii. Stavba byla dokončena v roce 1700 a ještě téhož roku byl do ní umístěn obraz Panny Marie a na přání Tobiáše Jana Beckera se přejmenovala také Lysá hora na horu Matky Boží. V roce 1710 byla následně dokončena stavba kláštera, který sloužil nejprve řádu servitů a od roku 1883 řádu redemptoristů.

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byli v rámci tzv. akce „K“ všichni příslušníci mužských řeholí odvlečeni ze svých řeholních domovů a přemístěni do několika soustřeďovacích klášterů. Jedním z míst, která byla vybrána pro tento účel, byl i klášter na hoře Matky Boží. Tato temná éra věznění a nucených prací řeholníků skončila až v roce 1960. Dnes zde sídlí charitativní domov řádových sester.

Unikátností celého komplexu jsou Svaté schody, napodobenina schodiště z hradu Antonia v Jeruzalémě, po kterém kráčel trním korunovaný Ježíš Kristus k Pilátovu soudnímu stolci. Z Mariánského kopce je pak překrásný výhled na Králíky, Suchý vrch a Králický Sněžník.

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.