Zámek Bludov (Mornstein-Zierotin)

BLUDOV

Zámek stojící uprostřed obce Bludov je historicky spojen zejména s rodem Žerotínů (Zierotin). Přídomek „ze Zierotina“ začali členové rodu používat na konci 12. století, kdy získali stejnojmennou vesnici Žerotín na Olomoucku. Sami Zierotinové se psali v podobě „Zierotin“ (čteno „žerotín“), přičemž nejde o germanismus, ale naopak o nejstarší podobu jména používanou před Husovou reformou pravopisu.

Původní bludovský hrad byl zcela zničen ve druhé polovině 15. století za dob česko-uherských válek. O sto let později zde nechal tehdejší majitel panství Jan z Boskovic postavit renesanční tvrz. Po bitvě na Bílé hoře koupil celé panství Kryštof Pavel z Lichtenštejna, který tvrz přestavěl do podoby pozdně renesančního zámku a rozšířil ji téměř do podoby dnešního U. V roce 1710 přešel Bludov do rukou Žerotínů a po roce 1802 se stal jejich hlavním rodovým sídlem poté, co prodávají Lichtenštejnům zámek ve Velkých Losinách. Svou dnešní podobu získává objekt během 18. století. Barokní přestavba mu dodala druhou věž na jihovýchodní straně, sjednoceno bylo celé hlavní průčelí, ovocný sad se proměnil v barokní zahradu.

Po II. světové válce byl zámek zkonfiskován a přešel do majetku obce Bludov. Na přelomu 70. a 80. let minulého století v něm došlo k nepříliš citlivé rekonstrukci a sídlo zde postupně nacházely nejrůznější obecní instituce – místní národní výbor, pošta a knihovna. K návratu objektu do rukou Žerotínů došlo až na sklonku nového tisíciletí po vlekoucích se restitučních řízeních. Do komnat se opět vrátil život a rodina Mornstein-Zierotin postupně vrací zámku jeho ztracený lesk. Sice zde neprobíhají prohlídky, ale zámek se stal zajímavým a významným kulturním centrem města. Svůj domov zde našla řada kulturních akcí, konají se tu svatby nebo můžete přímo na zámku přespat v některé z historických komnat. Při té příležitosti zde možná potkáte Bílou paní, která se podle pověsti zjevovala na zámcích v Bludově a ve Velkých Losinách. Za zhlédnutí stojí rovněž nedávno zrekonstruovaný okolní park.

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.