Kostel Navštívení Panny Marie

BÍLÁ VODA

Kostel Navštívení Panny Marie tvoří společně s pětikřídlým piaristickým klášterem s kolejí unikátní barokní klášterní komplex z 18. století. Jeho zakladatelem je kanovník a pozdější biskup olomoucký a arcibiskup salcburský Jakub Arnošt hrabě z Lichtenštejn-Kastelkornu. Svou vizi začal realizovat v roce 1724 na základě architektonické předlohy Václava Schillera. Celý klášterní komplex včetně dnešního kostela Navštívení Panny Marie byl dokončen o čtyřicet let později v roce 1765. V základním kameni položeném do jednoho z nároží jsou uloženy ostatky sv. Jana Nepomuckého.

Stavba komplexu proběhla ve třech etapách. V roce 1727 byla slavnostně otevřena kolej. Seminář – západní část budovy – se začal stavět v roce 1729 a byl dokončen v roce 1733. Přestavba původního kostela, postaveného v letech 1602–1604 Kryštofem z Maltic, byla zahájena až roku 1755 a trvala deset let. Plány na jeho přestavbu vytvořil pravděpodobně slezský architekt Felix Antonín Hammerschmidt. Jednolodní podélná zděná stavba je postavena z cihel a lomového kamene. Nad hlavním portálem se nachází kartuše s erby Lichtenštejnů-Kastelkornů a Salmů, majitelů Bílé Vody. Obraz na hlavním oltáři od Ignáce Raabeho představuje výjev ze života Panny Marie. Nad oltářem je umístěna kopie pozdně gotické sošky Madonny s Ježíškem, která pochází z dílny krakovského mistra Vita Stvoše. Na kruchtě jsou varhany z konce 19. století vyrobené firmou Rieger. První bohoslužba se zde uskutečnila v roce 1765. Slavnostní svěcení provedl 14. září 1777 vratislavský biskup Filip Gotthard Schaffgostsch.

Klášterní komplex sloužil nejen seminaristům, ale i lidem z okolí. V roce 1727 byla při zdejší farnosti zahájena výuka na triviální škole a šestitřídním gymnáziu. V roce 1733 zde byl založen hudební seminář a v roce 1751 přibylo filozofické studium otevřené i světským žákům. Do života konventu nepříznivě zasáhly josefínské reformy a státní bankrot v roce 1811, který znehodnotil peněžní nadace. V roce 1786 bylo zrušeno filozofické studium, v roce 1818 hudební seminář a v roce 1829 nakonec i gymnázium. Roku 1872 pak byla předána do světské správy základní škola. Piaristé nadále působili v Bílé Vodě jako správci fary až do roku 1938, kdy zemřel poslední z nich, Páter Adolf Pospíšil.

V roce 1997 se začalo s postupnou obnovou interiéru kostela Navštívení Panny Marie, včetně restaurování mobiliáře. V roce 2012 se opravily střechy, fasády a byla provedena výmalba. Náklady na opravu byly pokryty z Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství ČR, Krajského úřadu Olomouckého kraje a Biskupství ostravsko-opavského.

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.