Kongresový sál PLL
JESENÍK
Vysoko nad dnešním Jeseníkem stávala osada Gräfenberk, jejíž obyvatelé se po staletí živili lesnictvím a zemědělstvím. V roce 1822 zde zásluhou místního rodáka Vincenze Priessnitze vznikl první moderní vodoléčebný ústav na světě. Během následujících let a desetiletí se z něj staly světoznámé lázně a vzor pro nadšené příznivce vodoléčby z celé Evropy. Do Gräfenberku přijížděli hosté z Vídně, Paříže, Berlína, Londýna i ze zámoří, mezi návštěvníky byly hojně zastoupeny nejvyšší společenské vrstvy. Mezi lázeňskými hosty jste mohli zahlédnout či potkat celou řadu uměleckých osobností, mezi jinými ruského prozaika a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1845 a 1846), bavorského sochaře Ludwiga Schwandthalera, autora známé bronzové sochy Wolfganga Amadea Mozarta v Salcburku, nebo dánského sochaře Hermanna W. Bissena. V roce 1850 se zde léčila první lékařka světa Elisabeth Blackwell a v roce 1845 se zdejšího vyhlášeného lázeňského plesu zúčastnil dokonce otec císaře Františka Josefa I., arcivévoda František Karel. V roce 1838, kdy Vincenz Priessnitz započal se stavbou prvního lázeňského domu s velkým sálem (dnešním Kongresovým sálem) se zde léčilo rekordních 1800 hostů.
Vincenz Priessnitz preferoval venkovský styl a trval na tom, že jeho lázně nesmějí obsahovat žádný luxus. Ostatně on sám léčil původně v dřevěném domku a až později, když už prostor nestačil potřebám léčby pacientů, jej nechal přestavět na kamenný dvoupatrový dům. Po jeho smrti v roce 1851 se správy lázní ujal jeho zeť – důstojník, podnikatel a vlastenec Johann Ripper – a byl to právě on, kdo vybudoval v Gräfenberku rozsáhlý lázeňský komplex, jehož krásu završila stavba Sanatoria Priessnitz v roce 1910 podle návrhu vídeňského architekta Leopolda Bauera.
Už při první návštěvě na vás zapůsobí zdejší charismatické genius loci, výhledy na hřebeny Jeseníků či pohled na již zmiňované jedinečné Sanatorium Priessnitz. Světovou raritou lázní je pak Balneopark Vincenze Priessnitze, speciální „vodní zahrada“, v níž se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo skotské střiky.
Nadcházející koncerty
Praktické informace
- www.priessnitz.cz
- Kapacita sálu: 300
- Bezbariérový přístup: ANO
- Parkování: parkoviště u Sanatoria Priessnitz (za poplatek)
- GPS souřadnice: 50.2411308N, 17.1895639E
Prodej vstupenek
- Název prodejny / adresa
- +420 000 000 000
- 9:00 - 17:00
- www.webprodejny.cz
- Bezbariérový přístup
- Možnost platby kartou