Kostel sv. Michaela Archanděla

MARŠÍKOV

Pozdně renesanční roubený kostelík sv. Michaela Archanděla v obci Maršíkov pochází z roku 1609. Kromě jiného je unikátní tím, že jeho vzhled se od doby výstavby prakticky nezměnil. Pro luterány ho zde nechal zbudovat majitel vízmberského panství (dnes Loučná nad Desnou) Přemyslav II. ze Žerotína. Obdivovat zde můžete původní kazetový strop a klenbu presbyteria, dochovanou dlažbu z velikých ploten z krupníku, potiskové zdobení stěn nebo původní zvon. Součástí interiéru jsou také unikátní barokní varhany od kralického varhanáře Kašpara Weltzela z roku 1776, které byly v roce 1973 kompletně zrestaurovány. V této souvislosti je nutné zmínit, že pouhé tři z 315 píšťal byly nahrazeny kopiemi. Z výmalby kostela zmiňme obraz na hlavním oltáři od významného českého malíře 18. století Ignáce Raaba a obraz Nejsvětější Trojice, který se nachází v levém průčelí presbyteria. Překrásně zdobená křtitelnice z roku 1615 byla z kostela odvezena do depozitářů obce.

Rozsáhlejší stavební úpravy zde proběhly v letech 1655–1657 (dlažba) a 1776–1777 (rokoková výzdoba). V roce 1842 bylo předlážděno kněžiště. Jednou z nejrozsáhlejších rekonstrukcí prošel kostelík v letech 1929–1930, kdy byl odvlhčen, opatřen kamenným základem a byly vyměněny vlhkem poničené dřevěné trámy. Po roce 2000 proběhla oprava střech, zdiva a stropu financovaná obcí Velké Losiny. Dnes je kostel sv. Michaela Archanděla na seznamu architektonických památek České republiky s přívlastkem mimořádně hodnotné pozdně renesanční roubené architektury u nás.

Obec Maršíkov, která leží v těsné blízkosti Velkých Losin, je světoznámým mineralogickým nalezištěm. V roce 1820 zde byl objeven nerost chrysoberyl.

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.