Hudební hala HLKS

KARLOVA STUDÁNKA

Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. Leží na východní straně hory Praděd v údolí horské říčky Bílá Opava. Zajímavostí je, že se řadí k místům s nejvyšší čistotou ovzduší v České republice.

Své jméno dostala obec podle arcivévody Karla, mladšího bratra císaře Františka II., vnuka Marie Terezie, který se proslavil především jako vojevůdce a reformátor rakouské armády. Podle něj se obec přejmenovala z Hinewieder na Karlsbrunn, dnešní Karlovu Studánku. Byla k tomu zvolena zvláštní příležitost, objevení nového pramene, který byl v roce 1802 pojmenován po arcivévodovi Karlovi.

Hudební hala – unikátní dřevěná stavba na kamenném základu členěná toskánskými sloupy, na kterých je vystavěna klenba střechy, s charakteristickými empírovými půlkruhovými okny (lunety) – byla postavena jako takzvaný Lázeňský salón v letech 1836–1837 za Maxmiliána III. Josefa d’Este, velmistra Řádu německých rytířů, podle návrhu Antona Onderky. Současně s ní byl zbudován kostel Panny Marie-Uzdravení nemocných a ke glorietu s Maxmiliánovým pramenem přistavěn Sloupový dům. Původně se do haly vstupovalo přímo z kolonády, která nebyla oddělena dnešní zídkou. V budově byla kuchyně vybavená pro přípravu a udržování stále teplé syrovátky a prostor pro procházení pacientů při špatném počasí. I přes několikeré úpravy je unikátní památkově chráněná stavba zachována v téměř původním stavu.

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.