Kostel Zvěstování Panny Marie

ŠUMPERK

Kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku původně náležel k dominikánskému klášteru, jenž byl podle řádové kroniky založen v roce 1293 vyšehradským proboštem a pozdějším olomouckým biskupem Janem Holým. Z této gotické fáze výstavby pochází především dodnes dochované jádro jednolodního neorientovaného konventního kostela, který byl zřejmě vybudován v první třetině 14. století.

V roce 1513 klášter spolu s celým městem vyhořel, byl ale znovu vystavěn za přispění katolického pána Petra ze Žerotína, jehož syn Přemek však přešel na luteránskou víru a dominikány z města nakonec vyhnal. K návratu řeholníků došlo až po bělohorské bitvě, a to dne 16. května 1623 v čele s olomouckým konventuálem Páterem Abrahamem (Albanem) Herbstem, který se ujal správy šumperské farnosti.

V období luterské správy byly do chrámové lodi kostela vestavěny tribuny, jejichž základy byly odhaleny archeologickým výzkumem při severní i jižní stěně. Kostel byl rovněž rozšířen o prostor sklenutý třemi poli pozdně renesanční křížové hřebínkové klenby. Pobělohorská obnova kostela, zahrnující výstavbu nové klenby, zvětšení oken a zhotovení fresek s mariánskou tematikou, byla ukončena roku 1659. Dne 7. května 1669 ovšem klášter i s kostelem opět vyhořely při velkém požáru města. Za přispění Karla z Lichtenštejna následovala postupná obnova celého areálu dokončená v roce 1688, jež přinesla kostelu dnešní barokní podobu. Nástropní fresky vytvořil uničovský malíř Ignác Oderlický. Kaple sv. Jana Nepomuckého, přistavěná k boku kněžiště a vybavená umělecky mimořádně kvalitním oltářem tohoto světce, byla kolem poloviny 18. století rozšířena o půlkruhový závěr zaklenutý konchou.

V rámci josefínských církevních reforem byl roku 1784 klášter zrušen. Klášterní kostel se stal filiálním a budovy konventu získalo po roce 1788 město, které je používalo k nejrůznějším, převážně hospodářským, účelům. Na počátku 90. let 20. století se stal celý objekt součástí nově vzniklé městské památkové zóny a odstartovaly v něm intenzivní stavební úpravy, které skončily v roce 2005. Nyní je kostel odsvěcen a slouží k pořádání významných kulturních akcí, předávání maturitních vysvědčení, imatrikulacím a promocím vysokých škol.

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.