Kaple Panny Marie

JESENÍK

Ve městě Jeseníku je nedaleko náměstí komplex bývalých církevních budov, kterému se stále přezdívá „Klášter“, dominantní budovou je kaple Panny Marie. Komplex vznikl pro možnosti vzdělání v regionu a patřil řádu sv. Voršily. První budovou pro službu řádu ve městě Jeseníku (dříve Frývaldově) byl dům čp.154 na Masarykově náměstí. Jako klášter byl objekt založen dekretem z Říma 21.8.1881, první představenou se stala M. Henrika Pfeiffer. Tou dobou se areál rozrůstal o další přístavby – obytné cely konventu a prostory pro školní výuku. Stavitelem byl Johann Gröger. Zdejší chovanky byly vzdělávány v jazyce anglickém, francouzském a německém. Tou dobou zde v privátní škole byly čtyři třídy. V prosinci 1884 obdržel konvent povolení ke zřízení osmileté obecní školy. Jako veřejná byla od roku 1886. Zdejší chovanky a sestry pocházely z různých míst Evropy a klášter se stále rozrůstal. Voršilky budovaly ústav evropského formátu – byla zde internátní škola pro bohaté dívky, obecná a měšťanská škola, ale i třídy pro chudé žákyně. Přibývaly vzdělávací kurzy s přípravou ženy matky a hospodyně. Dokonce zde vyrostla i mateřská škola (1885). Výuka nejchudších byla zdarma. Nadstandardní byla výuka v privátní škole, kde se časem kromě jazyků vyučoval dějepis, hudba, výtvarná výchova, logika, pedagogika, světová literatura, účetnictví, šití, vaření, či stenografie. Areál kláštera disponoval zahradou a sportovním hřištěm. Voršilky pořádaly v rámci výuky i výlety, divadelní představení, či sborový zpěv.

 

Samotný komplex budov se postupně nadále rozrůstal, jak do šířky, tak přístavbami podlaží. Nejvýznamnější stavba však přišla v letech 1896–97, kdy nová kaple Panny Marie nahradila již nevyhovující malou kapli v budově konventu. Stavbou byl pověřen z rozhodnutí kardinála Koppa  diecézní stavitel Ebers a zdejší stavitel Johann Gröger, který již na klášteře pracoval. Stavba byla postavena v pseudorománském stylu a byla bohatě zdobena. Vnitřní vybavení bylo též velmi okázalé a nejzajímavější byla asi soška Jezulátka, údajně ze 13. století. Soška 60 cm vysoká byla oblékána do šatů, podobně jako Pražské Jezulátko a těšila se u voršilek velké úctě. Inventář byl během konce války a následně rozpuštěním řádu odstraněn, či rozkraden. Soupis zbylého inventáře je znám až z roku 1951. Konec války pro klášter znamenal nejen konec školních aktivit, ale byl zde zřízen azyl pro uprchlíky z Pruska a zřízen lazaret. Kaple sloužila do roku 1948. Toho roku byl konvent zrušen. Roku 1945 byl objekt převeden pod správu charity v Přerově a sloužil jako starobinec. V roce 1950 přešel pod město Jeseník. Časem zde vznikají opět školní prostory. Dnes zde sídlí základní škola, středisko volného času pro dětí a mládež, nad jednou z budov ční hvězdářská kupole a kaple slouží ke kulturním účelům města (výstavy, sborové zpěvy).

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.