JIŘÍ ŠLITR 100:
Koncert v barvách SeMaForu
24. 8. 2024 v 19:00
Herci a zpěváci Petr Macháček, Dáša Zázvůrková a největší hity divadla Semafor za doprovodu skvělé swingové kapely Jakub Šafr Trio!
Tento koncert vzdává hold Jiřímu Suchému a letošnímu jubilantovi Jiřímu Šlitrovi, který by se v tomto roce dožil sta let. Na scéně se tu setkávají herci, zpěváci a hudebníci divadla SeMaFor, které semaforská poetika fascinuje stejně tak jako několik generací minulých.
Těšit se můžete na hity jako Tereza, Pramínek vlasů, V opeře, Kolena. Oči má sněhem zaváté, Tak abyste to věděla a řadu dalších.
Energie, skvělá muzika a dobrá nálada – to asi nejvýstižněji charakterizuje tento koncert, který si prostě nemůžete nechat ujít!
…a co o Koncertu v barvách SeMaForu říká sám Jiří Suchý? „Ta parta, která pořad V barvách SeMaForu vymyslela jsou vesměs bezvadní člověci a já jim nejen fandím, ale i děkuji za to, že udržujou ty naše písničky v povědomí současníků.“
Účinkují:
Dáša Zázvůrková (zpěv)
Petr Macháček (zpěv)
Jakub Šafr (klavír)
Rudolf Musil (klarinet/saxofon/zpěv)
Jan Greifoner (kontrabas)
Program:
- Položka seznamu
Délka koncertu: 70 minut
Vstupné
Jiří Šlitr
Jiří Šlitr (15. února 1924 – 26. prosince 1969) byl český hudební skladatel, instrumentalista (virtuózní klavírista), zpěvák, herec, knižní ilustrátor a výtvarník. Významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. Spolu s Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem založil roku 1959 divadlo Semafor. Zhudebnil přes 300 písní. Roku 1966 uvedl svůj vlastní recitál Ďábel z Vinohrad a roku 1968 uvedl muzikál Poslední štace. Napsal hudbu k deseti celovečerním filmům, v některých z nich i hrál (Kdyby tisíc klarinetů v roce 1964, Zločin v šantánu v roce 1968). V letech 1996–2001 vyšlo osm CD Písničky ze Semaforu.
Jiří prožil dětství na samotě. Jeho otec byl učitelem. Studoval na gymnáziu v Jilemnici a Rychnově nad Kněžnou. Spoluzaložil Rychnovský dixieland, hrající v Praze pod názvem Czechoslovak Dixieland Jazz Band, hrával s Akord clubem, kde se seznámil s Jiřím Suchým. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, právnickému povolání se však nikdy nevěnoval, snad ale proto se mu občas hezky přezdívalo Doktor klavír (odtud pak patrně i název Dr. Matrace). Byl i velmi dobrý kreslíř a grafik.
V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým. Spolu pak vytvořili tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století a zahájila éru divadel malých scén.
Po studiu práv se vedle výtvarné činnosti věnoval hudbě. Skládal písně, vystupoval v kabaretech, jako pianista působil v Laterně magice (na Expu 1958). V roce 1959 založil společně s Jiřím Suchým divadlo Semafor, pro které skládal písně, scénickou hudbu (Člověk z půdy, Zuzana je sama doma, Šest žen Jindřicha VIII.) i muzikál (Dobře placená procházka). Úspěšně využíval svou schopnost komediální stylizace herce–amatéra (Jonáš a tingltangl, Ďábel z Vinohrad aj.). Autorsky a herecky se podílel na filmech Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu. Z hudebních nahrávek vyniká album Jonáš a dr. Matrace.
Společně s Jiřím Suchým podepsali v roce 1968 manifest (prohlášení) Dva tisíce slov, čímž se výrazně zapsali do demokratizačního procesu pražského jara.
Zajímavé je, že se Jiří Šlitr nikdy oficiálně nestal členem divadla Semafor.
Jiří Šlitr zemřel 26. prosince 1969 odpoledne ve věku 45 let za nevyjasněných okolností ve svém ateliéru na Václavském náměstí se svou milenkou Jitkou Maxovou
Jiří Šlitr je pohřben (se svými rodiči), blízko od svého přítele a kolegy Jiřího Grossmanna, který zemřel dva roky po Šlitrovi, na Vinohradském hřbitově v Praze. Na náhrobku jsou napsány noty části písně Jó, to jsem ještě žil.