MÁ VLAST:
Musica Florea

13. 6. 2024 v 19:00

Kostel Zvěstování Panny Marie

Šumperk

Dílo Bedřicha Smetany nás na festivalu bude provázet po celou dobu jeho trvání. Připravili jsme čtyři různá provedení nejznámější skladby letošního jubilanta. Zahájíme velkolepě a přitom netradičně, provedením v historicky poučené interpretaci na historické nástroje. Soubor Musica Florea vystoupí pod vedením svého uměleckého vedoucího, dirigenta Marka Štryncla.

Program:

Délka koncertu: 80 minut

Vstupné

Hlavní partner koncertu
Partneři koncertu

 

Záštitu nad koncertem převzal starosta města Šumperk Mgr. Miroslav Adámek.

Musica Florea

Soubor Musica Florea byl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace v České Republice. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od  baroka až po 20. století.

Musica Florea hostovala od počátku své existence na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly (např. M. Kožená, P. Jaroussky, N. Argenta, V. Gens,  Peter Kooij, Le Poème Harmonique ad.) a obdržela řadu prestižních ocenění (např. Diapason d’Or, Cannes Classical Award ad.). Je též iniciátorem nastudování oper a baletů především období baroka, často v novodobých premiérách (např. opera J. J. Fuxe Costanza e Fortezza, opera G. F. Händla, F. Bononciniho a F. Amadeiho Muzio Scevola na festivalu Händel-Festspielle, ad.). V roce 2014 přispěla ke vzniku unikátního převozného barokního divadla Florea Theatrum vytvořeného dle dobových principů.

Rozsáhlé oratorní skladby či mše pak realizuje Musica Florea ve spolupráci s vlastním sborem Collegium Floreum, který také založil a jako sbormistr vede Marek Štryncl.

Odkazy:

www.musicaflorea.cz

www.facebook.com/musicaflorea

www.youtube.com/user/musicaflorea/

Dirigent, violoncellista a sbormistr Marek Štryncl (1974, Jablonec n. N.) zastával již během studia na konzervatoři v Teplicích funkci koncertního mistra Severočeské filharmonie. Absolvoval pražskou AMU v oboru dirigování (2002) a studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Zároveň se zúčastnil mnoha kurzů zaměřených na stylovou interpretaci. Spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty (např. Magdaléna Kožená, Phillipe Jaroussky, The New Israeli Vocal Ensemble, Boni Pueri, Orlando Consort, Pražský komorní sbor, Les Musiciens du Paradis, Pražská komorní filharmoni ad.). Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Zájem o dobovou interpretaci přivedl Marka Štryncla v roce 1992 k založení souboru Musica Florea. Nevyhýbá se ani experimentálním projektům, kam patří např. spolupráce se zpěvačkou Ivou Bittovou (V. Godár – Mater, EMC, 2007), nebo provádění romantické symfonické hudby na dobové nástroje v původní interpretaci (A. Dvořák, Arta Records 2009-2020). Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a barokní violoncello na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a působí jako umělecký ředitel Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích. Okouzlení poetikou dobových divadel ho přivedlo k vytvoření unikátního převozného barokního divadla Florea Theatrum.

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.