KRÁLOVNA HARFA:
Jana Boušková - harfa, Minja Stojanović - harfa (SRB)

30. 8. 2024 v 19:00

Hudební hala HLKS

Karlova Studánka

Třetí (i když jen dílčí) provedení Smetanovy Mé vlasti bude tentokrát v úpravě pro dvě harfy. Recitál české celosvětově uznávané harfistky Jan Bouškové a její žákyně Minji Stojanovič nabídne dále úpravu tří Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Program věnovaný kompletně našim letošním jubilantům. 

Program:

Vstupné

Partner koncertu
Partner koncertu
Záštitu nad koncertem převzala starostka obce Karlova Studánka Ing. Radka Chudová, MBA.
Jana Boušková

…narozená v Praze patří do elitní kategorie světově uznávaných harfenistek, které jsou díky svým výrazným uměleckým kvalitám zvány na nejprestižnější světové scény. Světoví recenzenti její výkony hodnotí podobně a vyzdvihují zejména dechberoucí dokonalost techniky, brilantní preciznost, duchapřítomnost, hloubku, éterickou citlivost a sílu jejího výrazu.

Za svůj život se zúčastnila celkem osmi harfových soutěží (USA, Izrael, Německo, Belgie, Francie, Itálie) a vždy získala nejvyšší ocenění, z toho 5x získala 1. cenu, včetně nejprestižnější Zlaté medaile na Mezinárodní harfové soutěži USA v roce 1992.

Udělala také několik transkripcí skladeb českých skladatelů, kteří nevěnovali pozornost sólové harfě. V roce 2021 tyto skladby vyšly na jejím sólovém CD Má vlast u Supraphonu, kde jsou kromě nově upravené verze Smetanovy Vltavy další dvě části Mé vlasti, Vyšehrad a Šárka, Americká suita a Largo z Dvořákovy Novosvětské symfonie a Létní dojmy Josefa Suka.

Jana Boušková vystupuje sólově s předními orchestry a na sólových recitálech po celém světě v nejprestižnějších koncertních sálech. Kromě sólové kariéry se věnuje pedagogické činnosti. Od září 2019 je profesorkou prestižní hudební univerzity Royal College of Music v Londýně a od roku 2007 učí na Akademii múzických umění v Praze. Po celých 15 let byla velmi úspěšnou profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu v letech 2005-2020 a také na Konzervatoři v Praze 19 let v období let 1993-2012.

Od roku 2005 je sólovou harfistkou České filharmonie. Je pravidelně zvána k účasti na světově proslulých harfových kongresech a sympoziích, včetně členství v porotách Mezinárodních harfových soutěží a vedení mistrovských kurzů po celém světě. V roce 1999 byla uměleckou ředitelkou 7. světového harfového kongresu v Praze, členkou umělecké rady Akademie múzických umění v Praze a České filharmonie.

V současnosti je patronkou festivalu Kláštěrní hudební slavnosti a pěveckého sboru Cancioneta Praga. Jana Boušková natočila více než dvacet CD pro české i mezinárodní vydavatelství, rádia a televizní společnosti a bylo pro ní napsáné kolem dvou desítek skladeb soudobých skladatelů.

Po studiu na Music school „Mokranjac“ v Bělehradu byla v roce 2022 přijata na pražskou HAMU do třídy doc. Jany Bouškové. Zúčastnila se mnoha mezinárodních soutěží, v nichž se většinou umístila na 1. místě. Vystoupila na mnoha sólových koncertech (Velká Británie, Srbsko, Itálie, Praha) a zúčastňuje se mistrovských kurzů pořádaných respektovanými harfistkami.

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.