STABAT MATER: Vivaldi & Pergolesi
VIVAT TŮMA

20. 9. 2024 v 19:00

Chrám Zvěstování Panny Marie

Šternberk

Tento večer je věnován geniálním skladbám Antonia Vivaldiho a G. B. Pergolesiho Stabat mater, které představíme v provedení na historické nástroje. Pěvecké party zastanou netradičně kontratenorista a mezzosopranistka. Letošní výročí narození i úmrtí F. I. A. Tůmy (1704 – 1774), dvorního skladatele královny Alžběty Kristýny, matky císařovny Marie Terezie, si připomeneme jeho světoznámou Partitou d moll.

Program:

Délka koncertu: 75 minut

Vstupné

Partneři koncertu
Partner koncertu
Záštitu nad koncertem převzal starosta města Šternberk Ing. Stanislav Orság.
Vojtěch Pelka

Vojtěch Pelka je kontratenorista současné mladé operní generace a průkopník kontratenorového oboru v České republice. Absolvoval Konzervatoř Jana Deyla v Praze v pěvecké třídě prof. Barbory Klozové Velehradské, u níž se nadále pěvecky vzdělává. Již od počátku studií klasického zpěvu se úspěšně účastnil řady mezinárodních pěveckých soutěží. Jedním z nejvýraznějších soutěžních úspěchů u nás byla Soutěžní přehlídka konzervatoří České republiky, kde získal 2. místo a mimořádnou cenu za interpretaci Mozartovy árie (2019).

Jeho první větší operní role přišla v sezóně 2019/20 ve Slezském divadle Opava, kde debutoval rolí Cherubína v opeře Figarova svatba od W. A. Mozarta. S touto rolí se úspěšně představil pražskému publiku ve Stavovském divadle, a to v rámci festivalu Opera 2022. Krátce na to následovala titulní role císaře Nerona v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. S touto inscenací hostoval v Margräfliches Opernhause na festivalu Musica Bayreuth (2023).

Věnuje se také intepretaci soudobé hudby, roku 2021 na festivalu Opera Schrattenbach ztvárnil roli Dafnise ve světové premiéře queer opery Poklad Arkádie. Za svůj mimořádný jevištní výkon byl Hereckou asociací vybrán do širší nominace na cenu Thálie za rok 2022 v oboru opera.

V sezóně 2022/2023 se ujal hned několika náročných pěveckých rolí a partů. Mezi ně se řadí titulní role Sexta v Mozartově opeře La clemenza di Tito, v níž nadále vystupuje v Moravském divadle Olomouc, dále pak hlavní role Morasta ve Vivaldiho opeře La fida ninfa, v níž se představil na Insbrucker Festwochen der Alten Musik, a v neposlední řadě zpěv sopránového partu v Pergolesiho Stabat mater za doprovodu Štátného komorného orchestru Žilina.

S koncertním a operním repertoárem se publiku představil i v zahraniční, vystoupil v Číně, v Německu, v Rakousku a na Slovensku. Spolupracuje s Guiyang Symphony Orchestra, Plzeňskou filharmonií, Czech Ensemble Baroque, Musica Florea, Ensemble Damian, Orchestrem MDO, spolkem RUN OPERUN, či s ansámblem Viaggio musicale. Dále účinkuje na festivalech jako jsou Opera Schrattenbach, Klášterní hudební slavnosti, Theatrum Kuks, Musica Bayreuth, Innsbrucker Festwochen der Alten Musik a další.Vojtěch Pelka roku 2019 nahrál ve spolupráci s nahrávací společností CPO, s Ensemble 18+ a Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim CD vybraných árií z oper I. Holzbauera a J. A. Koželuha na stejnojmenné libreto Alessandro nell‘ India. Roku 2023 nahrál již zmiňované opery La fida ninfa a Poklad Arkádie.

Eliška Zajícová (mezzosoprán) absolvovala Konzervatoř Jana Deyla. Nyní studuje na Švýcarské univerzitě v Curychu (Zürcher Hochschule der Kunste).
Získala mnoho ocenění například 1. místo v pěvecké soutěži B. Martinů v Poličce, nebo 2. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech (kategorie Junior do 24 let). Současně zde získala zvláštní ocenění Cenu Hlasového centra Praha za „Barvu hlasu“ a Cenu Slezského divadla v Opavě.

Eliška Zajícová zazpívala na festivalu NODO 2018 v Ostravě ve světové premiéře jednoaktové opery „A woman such as mysem“ skladatele Daniela Lo.

Další sólovou roli měla roku 2018 s uskupením Run Operun – Třetí žínka v Dvořákově Rusalce či Mercedes v Severočeském divadle Ústí nad Labem v opeře Carmen. Pracovala pod odborným dohledem A. Carangela, D. P. Bezačinské, M. Blahušiakové, J. Hartfiela, Markéty Cukrové.

youtube.com/@eliskazajicova-mezzosopran2851

Soubor Musica Florea byl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace v České Republice. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od  baroka až po 20. století.

Musica Florea hostovala od počátku své existence na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly (např. M. Kožená, P. Jaroussky, N. Argenta, V. Gens,  Peter Kooij, Le Poème Harmonique ad.) a obdržela řadu prestižních ocenění (např. Diapason d’Or, Cannes Classical Award ad.). Je též iniciátorem nastudování oper a baletů především období baroka, často v novodobých premiérách (např. opera J. J. Fuxe Costanza e Fortezza, opera G. F. Händla, F. Bononciniho a F. Amadeiho Muzio Scevola na festivalu Händel-Festspielle, ad.). V roce 2014 přispěla ke vzniku unikátního převozného barokního divadla Florea Theatrum vytvořeného dle dobových principů.

Rozsáhlé oratorní skladby či mše pak realizuje Musica Florea ve spolupráci s vlastním sborem Collegium Floreum, který také založil a jako sbormistr vede Marek Štryncl.

Odkazy:
www.musicaflorea.cz
www.facebook.com/musicaflorea
www.youtube.com/user/musicaflorea/

Dětský pěvecký sbor Motýli založil na podzim roku 1962 učitel hudební školy v Šumperku pan Alois Motýl. Na jeho práci pak plynule navázal jeho syn Tomáš Motýl, který sbor vedl téměř třicet let až do roku 2017.  Nevelký začínající sbor si v krátké době našel své místo mezi významnými pěveckými tělesy své země a v průběhu více než pětapadesátileté činnosti se rozvinul do podoby sborové školy s téměř třemi stovkami zpěváků. Přestože působí mimo velká kulturní centra, je již dlouho známým a vyhledávaným tělesem doma i v zahraničí a jeho historie obsahuje řadu pozoruhodných momentů. 

V řadách sboru v průběhu let stanuly více než dva tisíce zpěváků, s nimiž sbor procestoval většinu evropských zemí. Nechyběla spolupráce s rozhlasem i televizí, stejně jako vydávání zvukových nosičů. Pozvání ke společnému účinkování přijala plejáda významných osobností profesionální hudební scény. Těleso působí jako regionální metodické centrum a v rámci této činnosti každoročně pořádá festival Zlatá lyra věnovaný dětským pěveckým sborům Šumperka a jeho okolí. Koncertní sbor Motýli Šumperk je pak pravidelným úspěšným účastníkem významných domácích i zahraničních festivalů a soutěží. Spolupracuje s mnoha dětským sbory, které s potěšením přijímá v Šumperku a navštěvuje v místech jejich působení. Sbor je součástí Střediska volného času Doris Šumperk.

Po celou dobu existence sboru je vedle zpívání rovnocenným způsobem kladen důraz na vlídné prostředí sboru a vztahy mezi dětmi i dospělými. Soudržnost, pevná přátelství i společný cíl sborových dětí se stále více projevují na způsobu jejich pěveckého projevu. Podmanivá atmosféra vystoupení a koncertů dětského pěveckého sboru Motýli Šumperk o tom srozumitelně vypovídá. V současnosti sbor vede Helena Stojaníková.

Stabat Mater italského barokního skladatele Giovanniho Battisty Pergolesiho je jedno ze známých zhudebnění středověkého veršovaného textu Stabat Mater. Pergolesiho úprava je pro alt, soprán, smyčce a basso continuo. Jedná se o Pergolesiho nejslavnější duchovní dílo, zkomponované v roce 1736, několik týdnů před skladatelovou smrtí.

Dílo sestává z dvanácti částí:

 1. Stabat mater dolorosa, duet pro alt a soprán
 2. Cujus animam gementem, sopránová árie
 3. O quam tristis et afflicta, duet pro alt a soprán
 4. Quae moerebat et dolebat, altová árie
 5. Quis est homo, duet pro alt a soprán
 6. Vidit suum dulcem natum, sopránová árie
 7. Eja mater fons amoris, altová árie
 8. Fac ut ardeat cor meum, duet pro alt a soprán
 9. Sancta mater, istud agas, duet pro alt a soprán
 10. Fac ut portem Christi mortem, altová árie
 11. Inflammatus et accensus, duet pro alt a soprán
 12. Quando corpus morietur a Amen, duet pro alt a soprán


https://www.youtube.com/watch?v=P65oBJBdSXM

nefunguje

nnnnn

 • Item #1
  $12
  Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.