Carl Orff: CARMINA BURANA

30. 9. 2022 v 19:00

Kostel Zvěstování Panny Marie

Šumperk

sdílet

Carmina Burana je kantáta německého skladatele Carla Orffa, kterou zkomponoval v roce 1937. Inspirací mu byl stejnojmenný soubor středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých aj. básní a písní, pocházející z 11.-13. století. Z 254 básní jich Orff zhudebnil 24.

Komorní verze tohoto světoznámého díla je velice málo uváděna. Od úmrtí Carla Orffa uplyne v roce 2022 již 40 let a náš festival chce tímto koncertem vzdát hold tomuto mimořádnému skladateli.

Účinkují:

Martin Kasík, Kristina Kasíková – klavíry

Lucie Silkenová – soprán, Jan Mikušek – kontratenor, Martin Bárta – baryton

Český filharmonický sbor Brno, Motýli Šumperk

Bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc

Marek Šedivý – dirigent

Program:

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

450 / 400 / 350 / 300 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 100,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Hlavní partner koncertu

Hlavní mecenáš koncertu

Záštitu nad koncertem převzal

Mgr. Tomáš Spurný, starosta města Šumperk

Martin Kasík patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě u prof. Moniky Tugendliebové a pražskou AMU ve třídě prof. Ivana Klánského. Své hudební obzory si rozšířil mistrovskými kurzy u Lazara Bermana, Garricka Ohlsona, Christiana Zachariase, Paula Badury – Skody. Vítězství v soutěži Pražského Jara 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999 mu otevřelo cestu na světová pódia – New York, Londýn, Berlín, Zürich Tokio a další.

Pod taktovkami světových dirigentů vystoupil  s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, New York Chamber Philharmonic, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdam Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic, Singapore Philharmonic. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Martin Kasík se mimo svou koncertní činnost věnuje pedagogické práci na AMU v Praze a Pražské Konzervatoři. Je uměleckým ředitelem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních.

Vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugendliebové. Zde se začala intenzivněji věnovat komorní hře v duu a triu. S úspěchy se zúčastnila soutěží komorních souborů ve Vidnavě a v Praze. Jako sólistka dosáhla největšího úspěchu na mezinárodní klavírní soutěži O cenu Beethovenova Hradce v roce 1999, kde získala titul laureáta. V roce 2005 úspěšně ukončila studia na Akademii múzických umění v Praze u profesora Ivana Klánského. Od roku 2005 pedagogicky působí na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Kristina Kasíková pravidelně natáčí pro Český rozhlas. Vystupuje jako sólistka i v komorních souborech. V roce 2004 vyšel její společný kompaktní disk s klavíristou Martinem Kasíkem – kompletní nahrávka Dvořákových Slovanských tanců. Tento projekt byl s velkým úspěchem proveden také koncertně nejen v České republice, ale i ve Španělsku, Švýcarsku a Německu.           

Jako dítě byla členkou Kühnova dětského sboru, vystudovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a HAMU v Praze ve třídě Ivana Kusnjera. Následně absolvovala mistrovské kurzy v Anglii, Itálii, Německu, Rakousku a Španělsku. Zvítězila v pěvecké soutěži ve Francii (Lyon 2008) a stala se laureátkou soutěže v Karlových Varech (2009). Již během studií se představila v předních rolích v divadle F. X. Šaldy v Liberci, ale úspěchy v soutěžích jí otevřely dveře do dalších operních domů u nás i v zahraničí.

Pěvkyně koncertuje po celé Evropě, Japonsku, Brazílii i Egyptě. Vystupuje s renomovanými orchestry v ČR (Česká filharmonie, SOČR ad.) i v zahraničí (Londýn, Budapešť ad.). Spolupracuje s předními českými a zahraničními dirigenty (J. Bělohlávek, T. Netopil, J. Fiore, L. Pešek ad.), vystupuje na mnohých českých a i zahraničních festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl ad.).

Na brněnské konzervatoři studoval hru na cimbál a dirigování. Ve studiu dirigování pokračoval i na AMU v Praze, absolvoval u Františka Vajnara. Běheme studia se také začal zybývat zpěvem. Věnuje se historické interpretaci, spolupracuje se soubory Capella Regia Praha, Musica Florea ad.  Jeho repertoár je velice široký a najdeme v něm především autory baroka a raného klasicismu.

Jan Mikušek je zakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí. Jako aktivní hráč na tento nástroj uvedl premiéry řady skladeb soudobých autorů.

Martin Bárta vystudoval konzervatoř v Pardubicích u prof. Svatavy Šubrtové, AMU v Praze u prof. René Tučka a soukromě u Jacka Straucha. Pěveckou kariéru začal v divadle F. X. Šaldy v roce 1994, od roku 1997 je sólistou Státní opery Praha. Pravidelně hostuje na scénách Národního divadla  v Praze, Národního divadla  v Brně, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. Je zván k účinkování na prestižních festivalech u nás i v zahraničí (Pražské jaro, Salzburger Festspiele, Bratislavské hudobné slávnosti, Wiener Festwochen, Holland Festival, ad.).

Jako sólista operních představení procestoval Evropu, Japonsko, Jižní Koreu či USA. Spolupracuje také se zahraničími operními domy ve Štrasburku (Francie), Benátkách (Itálie), Paříži (Francie), Chemnitz (Německo).

V českém i světovém kontextu se jedná o absolutní špičku ve svém oboru. Od svého založení v roce 1990 vystoupil sbor na všech evropských prestižních festivalech. Posluchače udivuje vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním.

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Ročně absolvuje přes 90 koncertů v ČR i v zahraničí. Jejich koncerty jsou pravidelně nahrávány předními světovými televizními a rozhlasovými stanicemi. Sbor spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Za svou práci získal Český filharmonický sbor řadu ocenění: Echo Klassik 2007, Cena německých recenzentů 2009, ocenění Tokusen (Japonsko) 2011 a Classic Prague Awards 2019.

Český filharmonický sbor založil v roce 1990 sbormistr Petr Fiala (*1943) a sbormistrovské činnosti se věnuje již více než 50 let.

Dětský pěvecký sbor Motýli Šumperk byl založen v roce 1962 Alois Motýl, v té době jako Šumperský dětský sbor. Na jeho práci plynule navázal jeho syn Tomáš. Nevelký začínající sbor si v krátké době našel své místo mezi významnými pěveckými tělesy své země a v průběhu více než pětapadesátileté činnosti se rozvinul do podoby sborové školy s téměř třemi stovkami zpěváků. Přestože působí mimo velká kulturní centra, je již dlouho známým a vyhledávaným tělesem doma i v zahraničí a jeho historie obsahuje řadu pozoruhodných momentů. Koncertní sbor Motýli Šumperk je pak pravidelným úspěšným účastníkem významných domácích i zahraničních festivalů a soutěží. Spolupracuje s mnoha dětským sbory, které s potěšením přijímá v Šumperku a navštěvuje v místech jejich působení. V současnosti sbor vede Helena Stojaníková.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v historické metropoli Moravy a v září 2020 otevře svoji již 75. koncertní sezonu. Po celou dobu svého působení funguje nezastupitelně jako centrum hudebních aktivit v kraji. Moravská filharmonie má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc.

Dirigent Marek Šedivý (*1987) je hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a hudebním ředitelem Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. V letech 2016-2018 byl šéfdirigentem Slezského divadla v Opavě. Spolupracuje se Státní operou Praha, v letech 2012ú13 byl asistentem dirigenta Canadian Opera Company. S různými orchestry vystoupil na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Mozartfest Würzburg nebo Internationaler Gluck Opern Festspiele v Norimberku. Marek Šedivý je absolvent Pražské konzervatoře a AMU v Praze. Své vzdělání si doplnil na mistrovských kurzech v USA, Rusku  a Německu.

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.