Aktuálně

29.9.2022

20.5.2022

Žáci základních uměleckých škol budou mít vstup na zahajovací koncert festivalu za pouhých 150 korun! Stačí se prokázat například žákovskou knížkou nebo kartičkou s razítkem. Zvýhodněné vstupenky lze pořídit v předprodejích i online https://bit.ly/Vesnicky_trh.

20.5.2022

Článek o festivalu Klášterní hudební slavnosti na Deník.cz:

Jeseníky ožijí jedenadvaceti koncerty. Hudba naplní jejich největší klenoty!

19.5.2022

18.5.2022

Pozvánka na zahajovací koncert mezinárodního hudebního festivalu Klášterní hudební slavnosti 2022 30.5. v Šumperku. Více informací o koncertu ZDE

17.2.2022

Program 16. ročníku Klášterních hudebních slavností je kompletní. Připravili jsme pro Vás 21 koncertů na 14 pozoruhodných místech Jeseníků. Pozvali jsme nejlepší české i zahraniční hudebníky a jejich programy nadchnou jak milovníky ryzí klasiky, tak lehčích hudebních žánrů. Kompletní program si prohlédněte ZDE

9.12.2021

Nenašli jste termín svého koncertu? Nevadí, zakoupením DÁRKOVÉHO VOUCHERU dáváte jeho majiteli volnou ruku k výběru koncertů až bude zveřejněn kompletní program.

A jako bonus můžete zdarma stáhnout DÁRKOVÝ LIST v novém festivalovém designu.

Přejeme veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022.

8.12.2021

Spuštěn prodej vybraných koncertů 2022

  • 30. 5. 22 ŠUMPERK, DIVALO – opera J. A. Bendy „VESNICKÝ TRH“   VSTUPENKY
  • 19. 6. 22 BÍLÁ VODA koncert kytaristy ŠTĚPÁNA RAKA   VSTUPENKY
  • 28. 6. 22 ŠTERNBERK KLÁŠTER projekt „GERSHWIN: MUŽ, KTERÝ NEODEŠEL“  VSTUPENKY
  • 4. 7. 22 RAČÍ ÚDOLÍ, TANČÍRNA koncert TANGO QUARTETTO RE CAMPO  VSTUPENKY

 

Věříme, že vstupenky mohou sloužit jako pěkný vánoční dárek a že se koncertech uvidíme. 

7. 12. 2021

Milí příznivci.

S radostí a nadšením připravujeme 16. ročník festivalu. Celý ročník bude věnován třem tématům.

Prvním tématem bude ODVAHA. Odvaha přinášet nové směry v hudbě a kultuře vůbec jako autor, a to ať v historických nebo současných kontextech. Odvaha přistoupit k reprodukci díla se svým osobním vkladem a svou vlastní představou, odvaha předstoupit s touto vizí před publikum a stát si za ní. Odvahou je také míněna snaha všechnu tuto práci podpořit a zajistit organizačně, odvahou je i vystoupit z anonymity a podpořit tuto snahu finančně, zaštítit ji svým jménem.

Slovo odvaha bude také charakterizovat autora, kterému chceme tento ročník věnovat. Chceme s odvahou vzpomenout 300 let od narození českého skladatele JIŘÍHO ANTONÍNA BENDY (1722 – 1795). Skladatele, který celý svůj profesní život prožil v Německu. Jeho rodina také projevila odvahu, když z náboženských důvodů opustila rodné Čechy a našla uplatnění u sousedů v Německu, na pruském královském dvoře. Jiří Antonín Benda byl ve své době považován za hudebního novátora. Mezi jeho největší hudební odkaz patří bezesporu melodram. On byl první, který přichází s koncepcí kombinace hudby a mluveného slova, kdy hudba není jen doprovodnou složkou, ale vyjadřuje se k ději. Melodram chceme představit nejen v díle Bendově, ale i dalších českých skladatelů. Bendův odkaz rozvíjeli Fibich či Ostrčil.

V novodobé premiéře uvedeme scénické provedení Bendovy opery Vesnický trh, kterou nastuduje rezidenční soubor festivalu Musica Florea. Opera se na českém území scénicky ještě neprováděla.

Festival se bude tematicky věnovat také hudebním inspiracím J. A. Bendy, čímž byl bezesporu J. S. Bach. Nabídneme pohled na díla Bendových českých současníků, kteří se usadili v Mannhheimu nebo ve Vídni. Působení Bendy a celé rodiny Bendů u pruského královského dvora bylo inspirací pozvat na festival ke spolupráci německé umělce z Berlína – Neues Barockctrio Berlin či Neues Barockorchester Berlin. Je to bod českoněmecké spolupráce, která se i v dobových kontextech jeví jako samozřejmá.

V roce 2022 bude festival Klášterní hudební slavnosti největší přehlídkou díla J. A. Bendy v České republice a věříme, že také důstojnou vzpomínkou na tohoto pozapomenutého českého skladatele.

Nicméně celý festival nebude jen o Bendovi. Prostor dostanou skladatelé, které považujeme za Bendovy následovníky – české skladatele Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu. Inspirací Bendovi nebyl jen Bach, ale i Antonio Vivaldi. Také chceme divákům ukázat, kam se hudba od doby J. A. Bendy posunula a jak se vyvinula. Proto budou zastoupeni autoři jako G. Gerschwin, a také koncerty multižánrových souborů. Operní svět se od dob J. A. Bendy změnil a vyvíjí se stále. Objevily se nové žánry a k těm patří také muzikály.  A ještě jednou ODVAHA: odvážně se pouštíme do pořádání koncertů v místech, která jsou architektonicky nádherná, zasazená do  nádherného prostředí Jeseníků, a přitom zatím kulturně neobjevená. Bílá Voda, Králíky.

A nechceme zapomenout ani na naše třetí festivalové téma, CARL ORFF (1895 – 1982) a jeho Carmina Burana. Dílo, které vždy dokáže uhranout a přivést posluchače do síní. My chceme dílo provést v obsazení pro dva klavíry, smíšený sbor, dětský sbor, bicí nástroje a sólisty. 40 let od úmrtí Orffa si jeho dílo připomeneme na festivalu v premiéře.

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.