TENEBRAE:
Ensemble Amarcord (GER)

17. 8. 2024 v 19:00

Svatý kopeček

Olomouc

Duchovní koncert jednoho z nejlepších vokálních souborů světa se odehraje v bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce, na jehož výzdobě se podílel Jan Kryštof Handke. Na tomto mystickém místě zazní skladby autorů od 15. do 21. století.

Program:

Tenebrae:

Vstupné

Hlavní partner koncertu
Partner koncertu
Záštitu nad koncertem převzal primátor města Olomouc Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.
Ensemble Amarcord

Účinkují:
Wolfram Lattke – tenor
Robert Pohlers – tenor
Frank Ozimek – baryton
Daniel Knauft – bas
Holger Krause – bas

Amarcord je klasický vokální soubor se sídlem v německém Lipsku, který je známý svým zaměřením na starou hudbu i soudobé skladby. Soubor byl založen v roce 1992 bývalými členy Chlapeckého sboru svatého Tomáše v Lipsku a od té doby se etabloval jako jeden z předních světových a cappella kvintetů. Amarcord. Jejich repertoár sahá od středověkých písní až po moderní hudbu a jsou proslulí interpretací renesanční a romantické hudby.

Nezaměnitelný zvuk, dechberoucí homogenita, hudební stylistická jistota a pořádná porce šarmu a humoru jsou zvláštními znaky Amarcordu. Mimořádně rozmanitý a široký repertoár zahrnuje zpěvy ze středověku, madrigaly a mše z období renesance, skladby a cykly děl evropského romantismu a 20. století, stejně jako a cappella úpravy lidových písní sbíraných z celého světa a známé písně soulu a jazzu.

Zpěváci jsou otevřeni novým myšlenkám a přikládají velký význam pěstování a propagaci soudobé hudby. Pro amarcord napsali skladby mimo jiné Jörg Widmann, Bernd Franke, Steffen Schleiermacher, Ivan Moody, James MacMillan, Sidney M. Boquiren, Siegfried Thiele a Dimitri Terzakis. Přestože těžištěm koncertní činnosti souboru jsou čistě a cappella programy, pravidelně probíhají projekty s renomovanými soubory a umělci, jako jsou Gewandhausorchester Leipzig, lautten compagney BERLIN, Swedish Chamber Orchestra, Daniel Hope, Nils Mönkemeyer, gambista Hille Perl, Schumann Quartet, german hornsound a Ensemble Modern.

Vokální soubor získal ceny na mnoha mezinárodních soutěžích (Tolosa-Španělsko, Tampere-Finsko, Pohlheim-Německo, 1. sborová olympiáda v Linci-Rakousko). V roce 2002 soubor zvítězil v německé hudební soutěži, přičemž již o dva roky dříve byl oceněn stipendiem a zařazením do celostátního výběru koncertů mladých umělců Německé hudební rady. V roce 2004 byli zpěváci jako první vokální soubor poctěni cenou Ensemble Prize na festivalu v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Vedle orchestru Gewandhaus a Thomanerchor patří amarcord k nejvýznamnějším reprezentantům Lipska jako města hudby doma i v zahraničí. Soubor pravidelně vystupuje na významných hudebních festivalech. Četná koncertní turné zavedla zpěváky do více než 50 zemí a téměř na všechny kontinenty světa. Ve spolupráci s Goethe-Institutem vystoupili v Austrálii, jihovýchodní Asii, na Blízkém východě, v Rusku, Africe a Střední Americe. 

Mezinárodní festival vokální hudby „a cappella“ (www.a-cappella-festival.de), který amarcord založil v roce 1997, se pod uměleckým vedením souboru vyvinul v jeden z nejvýznamnějších festivalů svého druhu. Na jaře v Lipsku pravidelně vystupují hvězdy scény jako The Real Group, The King’s Singers, Take 6 a Hilliard Ensemble.

Četná CD působivě dokumentují aspekty repertoáru a byla oceněna řadou cen (ICMA, Contemporary A Cappella Recording Award, ECHO Klassik, Supersonic Award atd.). Aktuální CD „Meisterklasse – Carl Reinecke und seine Schüler“ je opět věnováno bohatému hudebnímu životu jejich rodného města Lipska. V roce 2019 vyšlo první společné CD s Calmus Ensemble „Leipziger Disputation“, které bylo oceněno cenou „OPUS Klassik“ jako „Sborová nahrávka roku“. V centru pozornosti stojí dvanáctidílná mše „Et ecce terrae motus“ od A. Brumela. Se souborem Ensemble Modern nahrál amarcord pod vedením HK Grubera díla Kurta Weilla. Album „Tenebrae“, které představuje duchovní vokální hudbu středověku, renesance a současnosti, obsahuje také několik skladeb napsaných pro amarcord. V roce 2016 vydali zpěváci Schubertovo album s klavíristou Ericem Schneiderem a CD „Wald.Horn.Lied“ společně s německým hornsoundem. CD „ARMARIUM“ je věnováno repertoáru Svatotomášského sboru od středověku po Heinricha Schütze a za „Folks & Tales“ získali zpěváci v roce 2014 již pošesté cenu Contemporary A Cappella Recording Award – „A Cappella Oscar“, která je každoročně udělována nejlepším produkcím na celém světě v oblasti acappella. CD „Zu S Thomas“ se dvěma gregoriánskými mšemi z Graduálu svatého Tomáše z kostela svatého Tomáše v Lipsku bylo v roce 2013 oceněno International Classical Music Award (ICMA), nejvýznamnější cenou evropských hudebních kritiků. Nahrávka motet Johanna Sebastiana Bacha vyšla u společnosti SONY/dhm v roce 2012. Společně s Lautten Compagney pak v roce 2014 vyšla u společnosti CARUS skladba Marienvesper Claudia Monteverdiho. Na DVD produkci „Kniha madrigalů“ na Accentus Music (koprodukce se ZDF a ARTE) pětice pěvců přednese skladby nejvýznamnějších představitelů renesance v malebných kulisách Villa Godi v Benátsku.

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.