POCTA ČESKÝM KANTORŮM:
Linha Singers

8. 9. 2024 v 19:00

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Rapotín

Kantorská tvorba má v dějinách naší hudby významné místo. Je to zvláštní kapitola, kterou ostatní evropské země postrádají. Vznikala v 18. stol., kdy především z náboženských důvodů opustili českou zem skladatelé věhlasných jmen a veškerá „hudební práce“ tak zůstala na venkovských učitelích – kantorech, kteří dělili svou pozornost mezi školu, církev a šlechtu. Byli to výborní hudebníci, vedli chrámové sbory a orchestry a hráli v zámeckých kapelách. Jejich skladby jsou jednoduché, zpěvné a hlavně optimistické.

Toto údobí je reprezentováno jmény jako T. Kolovrátek, T. N. Koutník, J. I. Linek, K. V. Holan Rovenský, J. J. Ryba a další.

Díla některých z nich budou v programu doplněna skladbami jejich slavnějších protějšků ze zahraničí (A. Rejcha, J. A. Benda) nebo jejich „kolegů“ ze Slovenska (Pascha, Baján). A samozřejmě také úpravami z pera našeho zakladatele Jiřího Linhy, který sám kantorem byl.

Hrají a zpívají Linha Singers 

Pavla Fendrichová (soprán), Marta Marinová a Jitka Rydvalová (alt), Petr Jindra (tenor), Karel Zochr (bas), Jitka Navrátilová (klavír), Kateřina Chudobová a Lucie Čistecká (flétny), Petr Kořínek (kontrabas), ERduard Rousek (bicí)    

Program:

Vstupné

Partner koncertu
Záštitu nad koncertem převzal starosta obce Rapotín Mgr. Bohuslav Hudec.
Linha Singers

Soubor tvoří skupina zpěváků a instrumentalistů, jejichž hudební řeč záměrně překračuje hranice několika hudebních žánrů. Osobitý způsob přednesu je dán především promyšlenou kombinací různých pěveckých technik, odvozených z hudby vážné, lidové, šansonu a jazzu. Zpěváci tak mohou zazpívat i náročné party hudebních nástrojů, aniž by je napodobovali nebo karikovali, ale mohou také plně uplatnit přirozené vlastnosti svého hlasu – jeho barvu, pohyblivost i nenapodobitelný výraz. To vše za předpokladu, že také přesně intonují, cítí rytmus a navzájem spolupracují na úrovni, připomínající kázeň hráčů smyčcových kvartet.

Výsledný projev celého souboru je ještě umocněn citlivým použitím zvukové techniky, která tak dotváří konečnou podobu nového žánru, pohybujícího se na rozhraní hudby vážné a populární.

Soubor LS má ve svém kmenovém repertoáru cca 200 skladeb autorů českých i světových. Jde vesměs o vokální transkripce instrumentálních děl autorů významných a obecně známých. Vedle nich však soubor popularizuje i díla získaná rekonstrukcí a úpravami rukopisů, uložených a zapomenutých často po celá staletí v různých archivech či soukromých sbírkách.

Kmenový repertoár LS obsahuje také řadu tanců a lidových písní různých národů. Jejich úpravy i způsob interpretace respektují nejen hudební řeč souboru, ale také charakteristické znaky lidové hudební kultury místa i času jejich vzniku.

Nejcennější částí kmenového repertoáru LS jsou však skladby významných českých soudobých autorů. Nejde už pouze o transkripce starších kompozic, ale o nová originální díla, v nichž je osobitý reprodukční styl LS rozvíjen s neopakovatelnou fantazií jednotlivých tvůrců. Ti vedle krátkých jednovětých skladeb komponují také díla cyklická či hudebně dramatická. Většina z nich je instrumentována pouze pro obsazení LS, ale nechybí ani partitury předpokládající spolupráci LS s komorním orchestrem, či díla symfonická, kde vedle plného obsazení symf. orchestru jsou exponováni zpěváci souboru jako sólová koncertantní skupina.

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.