PRELUDIUM:
Waclaw Golonka - varhany (POL)

1. 7. 2024 v 19:00

Kaple V Lipkách

Rýmařov

Mimořádný polský varhaník rozezní nástroj v Kapli v Lipkách v Rýmařově, jejíž výzdoba je prvním dílem Jana Kryštofa Handkeho, barokního malíře narozeného přímo v Janovicích u Rýmařova, kterému je věnována nehudební část festivalu v letošním roce.

Hodinu před začátkem koncertu bude zájemcům umožněna komentovaná prohlídka Kaple.

Program:

Vstupné

Partner koncertu

 

Záštitu nad koncertem převzal starosta města Rýmařov Ing. Luděk Šimko.

Waclaw Golonka

Narodil se v Bílsku-Bělé. Hudební vzdělání získal na Státní hudební škole I. a II. stupně svatého Moniuszka v klavírní třídě Renaty Sanak, na Hudební akademii v Krakově ve varhanní třídě Tomasze Nowaka a na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni ve varhanní třídě profesora Hanse Haselböcka. Absolventské diplomy v oboru varhanní hry získal s vyznamenáním. Během studia ve Vídni byl stipendistou rakouského ministerstva kultury. Je laureátem varhanních soutěží v Praze (2. cena), Norimberku (3. cena) a Pretorii, kde získal Grand Prix a tři vyznamenání: za nejlepší provedení triové sonáty J. S. Bacha, za nejlepší provedení třetího kola soutěže a za nejlepší provedení koncertu s orchestrem.

Již řadu let hojně koncertuje nejen v mnoha evropských zemích, ale také v Asii, Severní Americe a Africe (Namibie a Jihoafrická republika, kde absolvoval tři turné). Mezi nejvýznamnější místa jeho uměleckého působení patří katedrály ve Vídni, Utrechtu, Chartres, Lausanne, Olivě, Kaliningradu, koncertní sály Národní filharmonie ve Varšavě, Berlínské filharmonie, Moskevské filharmonie (pojmenované po S. K. Tylovi) a dalších. Rachmaninova), Permu, Murmansku, Filharmonii Kapského Města, Baxter Concert Hall, UNISA v Pretorii, Nottingham Albert Hall, Meistersingerhalle v Norimberku, Cleveland Museum of Art, rakouský rozhlas ORF ve Vídni, Slovenský rozhlas v Bratislavě a mnohokrát B. H. Beck. Smetana v Praze. Wacław Golonka vystupoval jako sólista s Rozhlasovou filharmonií v Pretorii, Filharmonií Kapského Města, Slezskou filharmonií, Filharmonií Bydgoszcz, Filharmonií Brno, FOK Praha, Concerto Avenna, Komorním orchestrem Biel, Capellou Cracoviensis a Slezským komorním orchestrem.

S orchestrem Concerto Avenna nahrál Varhanní koncert Pawła Łukaszewského. Nahrávka byla zařazena na CD se skladbami autora koncertu, které v roce 2008 získalo cenu Fryderyk. Pořídil řadu nahrávek pro televizní a rozhlasové stanice. Jeho nahrávka pro TV Polonia ilustrovala sérii filmů s názvem Polské madony a katovická televize natočila v roce 1998 film o jeho tvorbě s názvem Hudba zvuku a prostoru. Nahrávky pořízené Českým rozhlasem jsou uváděny v evropské síti EBU. Český rozhlas pořídil také nahrávky na CD. Nahrával pro nizozemský rozhlas Hilversum, německý Bayerischer Rundfunk, rakouskou ORF, Vatikánský rozhlas, Slovenský rozhlas a Českou televizi. Jako komorní hudebník spolupracuje s mnoha umělci a prezentuje hudbu všech epoch a stylů. Je autorem nahrávky na CD a knihy Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – v živlu zvukového koloritu.

V letech 1999-2002 se zasloužil o stavbu nových varhan v sále Bielského kulturního centra, kde byl iniciátorem a uměleckým ředitelem Festivalu J. S. Bacha.

Je iniciátorem a ředitelem varhanní a komorní soutěže Artem cameralem promovere v Mielci a organizátorem soutěže pro mladé varhaníky Lux organi v Chorzówě. Propaguje varhanní a varhanně-komorní hudbu pořádáním festivalů. Vykonává pedagogickou a vědeckou činnost na mnoha akademických pracovištích v Polsku, České republice a Německu. Působí na své alma mater, Hudební akademii Krzysztofa Pendereckého v Krakově, kde vyučuje varhanní třídu.

V letech 2016-2020 pracoval na sbírce Neznámé náboženské písně Bieruńsko-Lędzińského hrabství a Slezského vojvodství zahrnující sběr, harmonizaci, kompozici postludií, vydání a nahrávání některých písní a postludií na CD s názvem: In honorem Sancti Valentini. Na nahrávce, pořízené v kostele svatého Bartoloměje v Bieruni, se jako sólista představil basista Marcin Wolak, který přednesl sebrané písně. Sbírka obsahuje 27 položek, z nichž 13 bylo nahráno.

Umělecká tvorba Wacława Golonky zahrnuje řadu CD s varhanní a varhanně-komorní hudbou. Jeho sólové CD s názvem: Sonare Deo et populo získalo cenu Fénix 2021 udělovanou Sdružením katolických vydavatelů.

Je autorem skladby Slezská báseň – Korfanty pro soubor dechových nástrojů (flétna, klarinet, trubka, lesní roh, trombon), bicí nástroje, varhany a herce. Skladba vznikla ke 100. výročí slezských povstání a připomíná Wojciecha Korfantyho – polského státníka a poslance Spolkového sněmu.

V rámci bělského stipendia v oblasti kultury a umění natočil dokumentární film s názvem: Varhany z Bielska-Białé. Mapa nejcennějších nástrojů ve městě, jejich historie, technický stav, umělecká a liturgická hodnota popisující nejzajímavější otázky spojené s varhanami, jejich historií, stavbou, historickou a uměleckou hodnotou a nejvýznamnější varhanní instrumentář ve městě.

V roce 2020 mu byla udělena Cena maršálka Slezského vojvodství v oblasti kultury. Umělec nadále rozšiřuje svůj repertoár, premiéruje a nahrává nová varhanní a varhanně-komorní díla věnovaná jemu a umělcům, s nimiž spolupracuje.

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.