OBRÁZKY Z VÝSTAVY: PhilHarmonia Octet

29. 6. 2023 v 20:00

Augustiniánský klášter

Šternberk

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Obrázky z výstavy (rusky Kartinky) je jedna z nejhranějších skladeb M. P. Musorgského. Skladba vzniklá na počest výstavy děl zesnulého výtvarníka a architekta Viktora Hartmanna. Musorgskij zhudebnil 10 obrazů, které spojil hudebními promenádami do jednoho celku. V programu nechybí ani vídeňská inspirace. Skladba G. Mahlera Blumine a především Oktet Es dur pro dechové nástroje L. van Beethovena.

Program:

Délka koncertu: 60 min

Vstupné

250 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Hlavní partner koncertu

Hlavní mecenáš koncertu

Záštitu nad koncertem převzal

Aktuálně nejvýraznějším reprezentantem tzv. české dechové školy – v evropském kontextu – je soubor „PhilHarmonia Octet“, hudební uskupení, které bylo založeno v roce 2007 z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška.

Jejich záměrem bylo vytvořit formaci nejlepších českých hráčů jedné generace, (kteří se v mnohém výrazně ovlivňovali již během studia na HAMU), respektive konfrontovat domácí hudebně interpretační tradici s moderními evropskými styly a trendy.

Název souboru lze interpretovat dvojím způsobem: původním významem slova „filharmonie“ – záliba v souzvuku, a pojmem „harmonie“, používaný pro tento druh souborů od doby klasicismu.

Cílem souboru je výrazné obohacení české hudební scény, rozšíření repertoáru a zejména pak posouvání stávajícího interpretačního standardu. Charakteristickým prvkem souboru je fakt, že interpreti jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, respektive absolventy zahraničního studia, kteří se dále výrazně profilují jako sóloví hráči. To je ostatně příznačné pro nejlepší světové ansámbly tohoto druhu. Bez zajímavosti není ani působení jednotlivých členů v předních evropských orchestrech, např. Berlínské Filharmonii, WDR Köln či České Filharmonii.

Repertoárový záběr souboru sleduje vyhraněnou interpretací proměny hudební řeči na pozadí střídání hudebních epoch a stylů, od 2. poloviny 18. století do počátku nového milénia. Podstatným repertoárovým pilířem je pak uvádění kompozic v rozšířeném obsazení – W. A. Mozart / Serenáda Es dur „Gran Partita“,  A. Dvořák / Serenáda d mol pro dechové nástroje op. 44 – a hledání další možné inspirace ve formě vhodně zvolených adaptací. (M. P. Musorgskij / Obrázky z výstavy, G. Mahler / Chlapcův kouzelný roh).  

PhilHarmonia Octet je vyhledávaným ansámblem nejen na českých koncertních pódiích, zároveň se úspěšně etabluje i v zahraničí. V roce 2019 se ansámbl s úspěchem představil na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. V rámci koncertní sezóny 2020/21 se ansámbl představí na festivalech Janáček Brno, Festival Mahler Jihlava, v rámci komorní řady Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK atd.

Oceňovaná je profilová nahrávka souboru – „Music for Wind Instruments“, se skladbami L. v. Beethovena, G. Kleina a W. A. Mozarta, z roku 2017 (Supraphon), která je odbornou kritikou považována v současnosti za nejlepší český snímek svého druhu.

Podpořili: