OBRÁZKY Z VÝSTAVY: PhilHarmonia Octet

29. 6. 2023 v 20:00

Augustiniánský klášter

Šternberk

sdílet

Obrázky z výstavy (rusky Kartinky) je jedna z nejhranějších skladeb Modesta Petroviče Musorgského. Skladba vznikla na počest výstavy děl výtvarníka a architekta Viktora Hartmanna. Musorgskij zhudebnil 10 obrazů, které spojil do jednoho celku hudebními promenádami. V programu nechybí ani vídeňská inspirace.  Na úvod zazní Serenáda c moll W. A. Mozarta

Program:

Délka koncertu: 60 min

Vstupné

250 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Pro obyvatele Svazku obcí Údolí Desné sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partneři koncertu

Hlavní mecenáš koncertu

Záštitu nad koncertem převzal starosta města Šternberk Ing. Stanislav Orság.

Vilém Veverka, Monika Fürbach Boušková (hoboje) 

Karel Dohnal, Lukáš Daňhel (klarinety)

Martin Petrák, Martin Jirásek (fagoty)

Ondřej Vrabec, Hana Šuková (lesní roh)

Aktuálně nejvýraznějším reprezentantem tzv. české dechové školy – v evropském kontextu – je soubor „PhilHarmonia Octet“, hudební uskupení, které bylo založeno v roce 2007 z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška.

Jejich záměrem bylo vytvořit formaci nejlepších českých hráčů jedné generace, kteří se v mnohém výrazně ovlivňovali již během studia na HAMU, respektive konfrontovat domácí hudebně interpretační tradici s moderními evropskými styly a trendy.

Název souboru lze interpretovat dvojím způsobem: původním významem slova „filharmonie“ – záliba v souzvuku – a pojmem „harmonie“, používaný pro tento druh souborů od doby klasicismu.

Cílem souboru je výrazné obohacení české hudební scény, rozšíření repertoáru a zejména pak posouvání stávajícího interpretačního standardu. Charakteristickým prvkem souboru je fakt, že interpreti jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, respektive absolventy zahraničního studia, kteří se dále výrazně profilují jako sóloví hráči. To je ostatně příznačné i pro nejlepší světové ansámbly tohoto druhu. Bez zajímavosti není ani působení jednotlivých členů v předních evropských orchestrech, např. Berlínské filharmonii, WDR Köln či České filharmonii.

Repertoárový záběr souboru sleduje vyhraněnou interpretací proměny hudební řeči na pozadí střídání hudebních epoch a stylů, od 2. poloviny 18. století do počátku nového milénia. Podstatným repertoárovým pilířem je pak uvádění kompozic v rozšířeném obsazení – W. A. Mozart: Serenáda Es dur „Gran Partita“,  A. Dvořák: Serenáda d moll pro dechové nástroje op. 44 – a hledání další možné inspirace ve formě vhodně zvolených adaptací. (M. P. Musorgskij: Obrázky z výstavy, G. Mahler: Chlapcův kouzelný roh). 

PhilHarmonia Octet je vyhledávaným ansámblem na českých koncertních pódiích, zároveň se úspěšně etabluje i v zahraničí. V roce 2019 se ansámbl s úspěchem představil na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.