Nemocnice

Šumperk

Dnes už bychom i v nejstarších plánech města Šumperka marně hledali Špitálskou uličku (dnešní Hanácká ulice), které vděčila za své pojmenování prvnímu šumperskému hospitálu (starobinci). Ten byl zde založen v polovině 15. století z odkazu pěti hřiven stříbra „Ctihodnou paní Klárou – matkou kněze Bartoloměje“, jak zní zápis v nejstarší městské knize šumperské. Původní starobinec byl těsný, ale teprve až v roce 1756 zakoupila městská rada od občana Bernarda Kapsa dům č. 18 s rozsáhlou zahradou, kde zřídila městský špitál. Nově upravený hospitál byl už jednoposchoďový, s věžičkou a zvonkem, a dostal jméno Nemocnice sv. Martina. Sloužil tady městským chudým a nemocným skoro sedmdesát let. Dne 3. 4. 1828 vypukl v nemocnici požár, který ji úplně zničil. Spáleniště a velkou zahradu městská rada vyměnila za dům v dnešní Kozinově ulici. Nová budova Nemocnice sv. Martina, na kterou byly přemístěna pouze věžička se zvonkem, byla připravena sloužit svému účelu.

V roce 1858 daroval šumperský průmyslník Konstantin Zephyrescu městu jednoposchoďový dům na Kolišti č. 339 (dnešní Smetanovy sady) s přáním, aby v něm byla umístěna nemocnice. Město dar přijalo a 1. listopadu 1858 sem byli přeneseni ti špitálníci, kteří – jak praví zápis – „měli dobrou pověst“. Ostatní, kteří požadavkům nevyhovovali, zůstali v Nemocnici sv. Martina. Zephyrescova nemocnice měla 4 pokoje po 18 lůžkách. Dům již neexistuje, byl zbořen v roce 1934.

V roce 1890 odkázal městu sobotínský farář Fr. Urtlauf 60 tis. zlatých na vybudování chudobince. Stavba byla zahájena na dnešní Nemocniční ulici a nový chudobinec otevřen v roce 1901.

Více zde

Nadcházející koncerty

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.