Divadlo Šumperk

ŠUMPERK

V roce 1900 byla vyhlášena architektonická soutěž na výstavbu Německého spolkového domu, kterou vyhrál architekt Georg Berger. V letech 1901 – 1902 byla budova dle jeho návrhu postavena. Slavnostní otevření proběhlo 26. a 27. prosince 1902 a klíče od budovy předal sám Berger. Do roku 1944 zde sídlilo Městské divadlo východních Sudet, český soubor začal působit v budově od roku 1951.

60. léta s sebou přinesla generální opravu budovy divadla, při níž došlo k rekonstrukci střechy a fasády. Byly zvýšeny podlahy hlediště a odstraněny cihlové obkladačky kolem oken divadla. Zmizely také střešní štíty a arkýře. V interiéru byla odstraněna štuková výzdoba a mnohé další zdobné prvky.

25. října 1994 vypukl v budově jeden z největších požárů v dějinách města Šumperk, zaviněný neznámým žhářem. Oheň budovu vážně poškodil. Již 26. října však založilo městské zastupitelstvo fond na opravu divadla. Zvedla se obrovská vlna solidarity a lidé začali přispívat na obnovu budovy. Mimořádné podpory se šumperští divadelníci dočkali také od divadel ze všech koutů republiky.
 
V srpnu 1995 byl dokončen projekt na obnovu divadla a 16. října téhož roku byly zahájeny rekonstrukční a stavební práce. Oprava trvala šest let. Slavnostní otevření zrekonstruované budovy proběhlo 7. října 2000.
 
V roce 2017 proběhla výrazná rekonstrukce hlediště (přečalounění sedaček, výměna koberce) a jeviště (nová dřevěná podlaha).

Nadcházející koncerty

Praktické informace

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.