Divadlo Šumperk

ŠUMPERK

V roce 1900 byla vyhlášena architektonická soutěž na výstavbu Německého spolkového domu, kterou vyhrál architekt Georg Berger. V letech 1901 – 1902 byla budova dle jeho návrhu postavena. Slavnostní otevření proběhlo 26. a 27. prosince 1902 a klíče od budovy předal sám Berger. Do roku 1944 zde sídlilo Městské divadlo východních Sudet, český soubor začal působit v budově od roku 1951.

60. léta s sebou přinesla generální opravu budovy divadla, při níž došlo k rekonstrukci střechy a fasády. Byly zvýšeny podlahy hlediště a odstraněny cihlové obkladačky kolem oken divadla. Zmizely také střešní štíty a arkýře. V interiéru byla odstraněna štuková výzdoba a mnohé další zdobné prvky.

25. října 1994 vypukl v budově jeden z největších požárů v dějinách města Šumperk, zaviněný neznámým žhářem. Oheň budovu vážně poškodil. Již 26. října však založilo městské zastupitelstvo fond na opravu divadla. Zvedla se obrovská vlna solidarity a lidé začali přispívat na obnovu budovy. Mimořádné podpory se šumperští divadelníci dočkali také od divadel ze všech koutů republiky.
 
V srpnu 1995 byl dokončen projekt na obnovu divadla a 16. října téhož roku byly zahájeny rekonstrukční a stavební práce. Oprava trvala šest let. Slavnostní otevření zrekonstruované budovy proběhlo 7. října 2000.
 
V roce 2017 proběhla výrazná rekonstrukce hlediště (přečalounění sedaček, výměna koberce) a jeviště (nová dřevěná podlaha).

Praktické informace