POCTA HORTENSII VON ZIEROTIN:
Jelínková + Javorček

15. 7. 2023 v 19:00

Zámek Bludov

Bludov

sdílet

Zámek v Bludově jako jeden ze dvou na Moravě obývají jeho původní majitelé, potomci rodu Žerotínů. Hostitelkou tohoto koncertu je Karla Mornstein-Zierotin, prapravnučka hraběnky Hortensie, která platila na konci 18. století za vynikající sopranistku. Tímto koncertem se ohlédneme za událostí, kterou si zaznamenal do deníku Antonín Rejcha při své návštěvě Vídně. S Vídní je koneckonců spjata i sólistka večera.

„Tento dojem byl pro mě natolik silný, že na něj nikdy nezapomenu.“  Antonín Rejcha

Hraběnka Anna Maria Hortensia Hatzfeld von Zierotin byla klavíristka, zpěvačka a mecenáška. Učila se u nejlepších mistrů ve Vídni a mimo jiné byla patronkou Ludwiga van Beethovena. Úspěšně zpívala v operních představeních Righiniho, Glucka a Mozarta. Hudební kritiky dokázala přesvědčit i jako klavíristka. Bylo jí věnováno několik klavírních skladeb. Patří mezi ně Beethovenových 24 klavírních variací D dur na skladbu Vincenza Righiniho Ariette Venni Amore WoO 65 (1791) a klavírní sonáty F. X. Rieglera a L. Koželuha. Byla provdána za dvorního úředníka kolínského kurfiřta Clemense Augusta Johanna Nepomuka hraběte von Hatzfeld.

Olga Jelínková (soprán)

Marcel Javorček (klavír)

Program - W. A. Mozart:

Délka koncertu: 70 minut

Vstupné

300 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Pro obyvatele Svazku obcí Údolí Desné sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Rodina Mornstein-Zierotin

Hlavní mecenáš koncertu

Záštitu nad koncertem převzal starosta obce Bludov Bc. Roman Holinka.

V červnu 2011 se stala finalistkou prestižní pěvecké soutěže Concorso di canto lirico internazionale per cantanti lirici – Giacomo Puccini v italské Lucce a v listopadu 2011 získala 1. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Ke svým úspěchům si může připsat mimo jiné i vítězství v soutěži  Ad honorem Mozart na pražské Bertramce (2008) a na International Pustina Competition ve Žďáru nad Sázavou (2009). Jako Rosina (G. Rossini: Lazebník sevillský) se představila v Jihočeském divadle České Budějovice, Eurydiku (J. Offenbach: Orfeus v podsvětí) zpívala v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Městském divadle v Brně, Madam Herz (W. A. Mozart: Divadelní ředitel) v Městském divadle v Brně, Královnu noci (P. Shaffer: Amadeus) ve Slezském divadle Opava, Adélu (J. Strauss: Netopýr) a Královnu noci (Mozart: Kouzelná flétna) v Národním divadle Brno, Gildu (G. Verdi: Rigoletto), Olympii (Offenbach: Hoffmannovy povídky) a Aminu (V. Bellini: Náměsíčná) v libereckém Divadle F. X. Šaldy; za ztvárnění Aminy se dostala do širší nominace na cenu Thálie 2010. Se souborem Státní opery Praha vystoupila v červenci 2010 v roli Micaëly (G. Bizet: Carmen) v korejském Soulu. Jako Belliniho Amina se představila také v polském Štětíně a v německém Ingolstadtu. Do svého repertoáru si roku 2012 připsala titulní roli Donizettiho Lucie z Lammermooru či Despinu (W. A. Mozart: Cosi fan tutte) v inscenaci Slezského divadla Opava.

Spolupracuje s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Českým národním symfonickým orchestrem, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Brno, Filharmonií Hradec Králové, Severočeskou filharmonií Teplice, Pražským komorním orchestrem a dalšími.

Byl pozván k vystoupení v rámci cyklu koncertů Českého spolku pro komorní hudbu a komorních koncertů ČF Hudba jako pohlazení, na Hudební festival L. van Beethovena a na festivaly Mladá Smetanova Litomyšl a Mladé podium Karlovy Vary, kde získal Cenu Karlovarského symfonického orchestru. Koncertoval v Německu, Francii, Itálii, Švýcarsku, Anglii, Belgii, Švédsku, Turecku, Izraeli, Jordánsku, Ománu, Spojených arabských emirátech, USA, Mexiku, Austrálii, Novém Zélandu aj. Nahrává pro Český rozhlas, Radio France, BBC Radio, Českou televizi, BBC TV a další. V červenci 2004 se představil na festivalu Proms v Londýnské Royal Albert Hall jako sólista Pražské komorní filharmonie.

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.