BOŽSKÉ HOUSLE:
Pavel Šporcl
11. 7. 2023 ve 20:00
sdílet
Koncert je ukázkou božského zpěvu houslí v podání našeho nejlepšího houslisty. Projekt houslisty Pavla Šporcla a varhaníka Vojtěcha Nováka nabídne například Partitu č. 2 Johanna Sebastiana Bacha pro sólové housle, včetně slavné Chaconny, dále díla Georga Friedricha Händela či vlastní kompozice Pavla Šporcla. Skladby pro sólové housle bude Pavel Šporcl hrát před publikem, skladby s varhanami budou poté realizovány z kůru.
Pavel Šporcl (housle)
Vojtěch Novák (varhany)
Program:
- J. S. Bach: Fantasia a moll, BWV 561
- J. S. Bach: Ciaccona z Partity pro housle č. 2 d moll, BWV 1004
- J. S. Bach: Toccata a fuga d moll, BWV 565
- G. F. Händel: Sonáta pro housle D dur, op. 1 č. 13, HWV 371
- D. Buxtenhude: Passacaglia d moll
- J. S. Bach: Siciliano ze sonáty č. 4, BWV 1017
- C. Balbastre: Pochod Marseillanů
- P. Šporcl: Variace na píseň „Kde domov můj“
- J. Massenet: Meditace z opery Thaïs
Délka koncertu: 70 minut
Vstupné
600 Kč (VIP)
380 - 250 Kč
NOVINKA - VIP vstupenka pro 2 přední řady, účast na společenském rautu a setkání s Pavlem Šporclem po koncertě
Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč
Pro obyvatele Svazku obcí Údolí Desné sleva 50,- Kč
Prodej vstupenek na místě:
- 45 minut před začátkem představení
Hlavní partner koncertu
Partner koncertu
Hlavní mecenáš koncertu
Záštitu nad koncertem převzal starosta města Šumperk Mgr. Miroslav Adámek.
Pavel Šporcl je český houslový virtuóz světového renomé, přímý pokračovatel slavné tradice české houslové školy. Díky svému umění i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších světových pódiích u posluchačů všech generací. Jedná se patrně o vůbec nejpopulárnějšího českého umělce působícího v oblasti klasické hudby.
Pavel Šporcl je vnímán jako velmi výrazná a silná umělecká osobnost. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth ho zařadil jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuozové – od Paganiniho po 21. století. V koncertní sezoně 2001/2002 po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií v pražském Rudolfinu nazvali kritikové Pavla Šporcla talentem, který se rodí možná jednou za sto let.
Posluchači měli možnost houslistu slyšet v takových hudebních síních, jako je Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či v Čajkovského sále v Moskvě. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku. Několikrát též „vyprodal“ legendární pražskou Lucernu. Vystoupil na nejvýznamnějších světových hudebních festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival Radio France, Brucknerfest, Festival international de Colmar). Spolupracoval s renomovanými světovými orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Royal Liverpool Philharmonc Orchestra, Orchestre de Paris, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie a se všemi regionálními orchestry), pod taktovkou špičkových dirigentů (V. Ashkenazy, L. Pešek, J. Bělohlávek, V. Fedosejev, Y. P. Tortelier, A. Nelsons, R. Minczuk, J. J. Kantorow, J. Axelrod). Vystupoval s neméně slavnými umělci: J. Suk, S. Mintz, N. Lugansky, M. Esfahani, M. Rysanov, P. Gallois, V. Larderet, J. Boušková, J. Bárta. Na koncertních pódiích navázal spolupráci i s dalšími umělci z jiných hudebních žánrů: s K. Gottem, E. Pilarovou, L. Filipovou, V. Dykem, E. Farnou, kapelami Kryštof, Čechomor, Olympic, Chinaski, Tokhi & Groove Army či Hradišťan.
Rozsáhlý repertoár předního českého houslisty zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Kromě akcentu na české skladatele a základní repertoár se zaměřuje též na soudobou hudbu. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby se věnuje i jiným hudebním žánrům, jeho láska k umu cikánských houslových virtuózů vedla k úspěšným albům Gipsy Way a Gipsy Fire. Se svou vlastní cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble odehrál více než 400 koncertů v mnoha zemích světa včetně USA a Číny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain, jehož pražskou premiéru uvedl v netradičních prostorách Terminálu 2 Letiště Václava Havla.
Západočeský rodák Vojtěch Novák zahájil svou hudební kariéru studiem na plzeňské konzervatoři. Po absolutoriu na AMU u prof. Jana Hory dovršil svá studia na Folkwang Hochschule v německém Essenu u prof. Gisberta Schneidera. Kromě rozsáhlé koncertní činnosti se věnuje výuce varhanní hry na konzervatoři v Plzni.