IL CASTRATO:
Vojtěch Pelka & Ondřej Bernovský

4. 7. 2023 v 19:00

Kostel sv. Michaela Archanděla

Maršíkov

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Při vzpomínce na letošního oslavence Leo Slezaka představíme hlasový obor, který je v poslední době enormně populární a nachází své neotřesitelné místo v interpetaci dobových děl (především z období baroka). Kontratenoristé (dříve také kastráti) disponují neobyčejným hlasem, který evokuje ve výškách hlas ženský. Celý večer bude takový souboj koloratur a hlasové ekvilibristiky s kantilénou barokních a klasicistních árií v podání jednoho z našich nejnadějnějších kontratenoristů současnosti.

Program:

Délka koncertu: 70 minut

Vstupné

300 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Hlavní partner koncertu

Hlavní mecenáš koncertu

Záštitu nad koncertem převzala starostka obce Velké Losiny Ing. Jana Fialová

Vojtěch Pelka je kontratenorista současné mladé operní generace a průkopník kontratenorového oboru v České republice. V současné době je posluchačem šestého ročníku Konzervatoře Jana Deyla v Praze, v pěvecké třídě prof. Barbory Klozové Velehradské. Již od počátku studií klasického zpěvu se úspěšně účastnil řady mezinárodních pěveckých soutěží v České republice. Asi nejvýraznějším úspěchem byla Soutěžní přehlídka Konzervatoří České republiky, kde získal 2. místo a mimořádnou cenu za interpretaci Mozartovy árie (2019). V oblasti staré hudby si vzdělání rozšiřoval na mezinárodních letních školách staré hudby ve Valticích a v
Holešově.

V sezónách 2018/19, 2020/21 a 2021/22 působil v Národním divadle
moravskoslezském v Ostravě, kde vystoupil v představení Nebezpečné známosti od Arturse Maskatse. V sezóně 2019/20 debutoval ve Slezském divadle Opava rolí Cherubína v opeře Figarova svatba od Wolfganga Amadea Mozarta. S touto rolí se úspěšně představil pražskému publiku ve Stavovském divadle, a to v rámci festivalu Opera 2022. Ihned po debutu ve Figarově svatbě následovala titulní role císaře Nerona v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni.


V prosinci roku 2021 na Festivalu Opera Schrattenbach ztvárnil roli Dafnise ve světové premiéře opery Poklad Arkádie od Tomáše Hanzlíka. Za svůj mimořádný jevištní výkon byl Hereckou asociací vybrán do širší nominace na cenu Thálie za rok 2022 v oboru opera. V srpnu téhož roku se stal semifinalistou prestižní pěvecké soutěže Cesti competition v Innsbrucku. Pelkův soutěžní výkon zaujal natolik, že mu byla nabídnuta
role Morasta ve Vivaldiho opeře La fida ninfa, v níž se představí v rámci Insbrucker Festwochen der Alten Musik, který se uskuteční v srpnu roku 2023 v Tiroler Landestheater. V sezóně 2022/2023 se mimo jiné zhostil sopránového partu v Pergolesiho Stabat mater, za doprovodu Štátného komorného orchestru Žilina a jako host v ztvárnil roli Sexta v Mozartově opeře La clemenza di Tito v Moravském divadle Olomouc.


Při své koncertní a jevištní činnosti spolupracuje s tělesy jako jsou Plzeňská
filharmonie, Czech Ensemble Baroque, Musica Florea, Ensemble Damian, Orchestr MDO či pravidelně koncertuje s harfistkou Barborou Plachou. V září 2019 nahrál v Mannheimu ve spolupráci s nahrávací společností CPO, s Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim a Ensemble 18+ CD vybraných árií z oper I. Holzbauera a J. A. Koželuha na stejnojmenné libreto Alessandro nell‘ India.

Vystudoval Akademii múzických umění v Praze a je absolventem Harpsichord Performance na škole Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Působí jako Varhaník holešovického sboru ve společnosti Církev československá husitská (CČSH). Je držitelem několika zajímavých ocenění v mezinárodních soutěžích. Hudebně spolupracuje s různými významnými hudebními tělesy (Due Oratori, Amor aeternus, Kirsti Consort, Jihočeská filharmonie). Je oblíbeným a vyhledávaným pedagogem s několikaletou pedagogickou praxí. Pracuje s dětmi a studenty všech věkových kategorií, má také zkušenost s vedením mistrovských kurzů i sbormistrovstvím.

Podpořili: