BAROKNÍ TROJHVĚZDÍ: Ensemble Fiorello

10. 9. 2023 v 19:00

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Rapotín

sdílet

Komorní soubor, který se zabývá interpretací staré hudby na dobové nástroje, se představí s programem skladeb barokních velikánů Georga Friedricha Händela, Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho.

Ensemble Fiorello:

Lucie Rozsnyó (soprán)

Michala Roubalová (zobcové flétny)

Magdalena Malá (housle, viola)

Jana Vavřínková (viola)

Helena Matyášová (violoncello)

Markéta Čechová (cembalo, virginal, varhanní positiv)

Program:

Délka koncertu: 70 minut

Vstupné

200 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Pro obyvatele Svazku obcí Údolí Desné sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Hlavní mecenáš koncertu

Záštitu nad koncertem převzal starosta obce Rapotín Mgr. Bohuslav Hudec.

Ensemble Fiorello (italsky kvítek či květina) je dámský komorní soubor, který se zabývá interpretací staré hudby na dobové nástroje či jejich kopie. Vznikl v roce 2011 ze společného nadšení mladých profesionálních interpretek – absolventek Akademie múzických umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Týnské školy – Collegium Marianum (Univerzita Karlova) a Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích, které spojil zájem o kulturu a umění doby 17. a 18. století. Základní obsazení souboru tvoří Lucie Rozsnyó – soprán, Michala Roubalová – zobcové flétny, Magdalena Malá – housle, viola, Jana Vavřínková – viola, Helena Matyášová – violoncello a Markéta Čechová – cembalo, virginal nebo varhanní positiv. Obsazení však může být variabilní v závislosti na výběru konkrétního programu či na spolupráci s dalšími umělci.

Repertoár souboru tvoří pestrá paleta vokální a instrumentální hudby, která zněla na šlechtických dvorech významných kulturních center barokní Evropy. Snahou Ensemble Fiorello je umožnit posluchačům cestování v čase o několik staletí zpět a navodit tak atmosféru dob dávno minulých. Prostřednictvím hudby se ocitnete alespoň na chvíli ve francouzských Versailles za doby Krále Slunce Ludvíka XIV., v italských Benátkách, Florencii, Neapoli či Římě 17. a 18. století. Můžete navštívit německý Hamburk, Lipsko či Drážďany, nebo císařskou Vídeň. Při poslechu však nemusíte cestovat daleko, zůstat můžeme i v hudbymilovných Čechách nebo na Moravě.

Během poměrně krátké doby své existence vystoupil Ensemble Fiorello na mnoha koncertních či festivalových pódiích doma i v zahraničí. V roce 2012 získal stipendium na Mezinárodní kurzy staré hudby v rakouském Gmundenu, kde obdržel 1. cenu v interpretační soutěži „ABA Music Award“. Poté následovala pozvání na mezinárodní festivaly Salzkammergut Festwochen Gmunden, Klassik Festival Schloss Kirchstetten či samostatné vystoupení v rámci koncertního cyklu ORF Radiokulturhaus Wien v Rakousku. V Německu se soubor představil na významných festivalech Winter im Schwetzingen a Internationale Händel-Festspiele Göttingen 2015 (Göttinger Reihe Historischer Musik) nebo na Schwarzenberger Schlosskonzerte 2019 ve městě Scheinfeld. Za zmínku stojí také koncertní vystoupení v Sommersaal Bach-Museum Leipzig. Na Slovensku pak Ensemble Fiorello hostoval na Mezinárodním festivalu duchovní hudby Musica Sacra Nitra či Nitrianska hudobna jar a na festivalu historické hudby na gotické cestě Ars Antiqua Europae in via Gothica v Rožnavě. Na domácích pódiích účinkoval např. na festivalech Haydnovy hudební slavnosti, S hudbou za památkami plzeňského kraje, Hudební léto Borska, Podlipanské kulturní slavnosti, cyklus koncertů Táborský triptych, Hudební pátky v Chrudimi, Hudba na soutoku (České Budějovice), na Festivalu barokních umění v Českém Krumlově či jako host cyklu koncertů Barbara Maria Willi uvádí… v Brně. V roce 2015 byl Ensemble Fiorello také součástí rozsáhlého multikulturního projektu Plzeň 2015, evropské hlavní město kultury, v jehož rámci vystoupil na festivalu 9 týdnů baroka.

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.