BACHA NA ŠPORCLA:
Pavel Šporcl (housle)
23. 9. 2024 v 19:00
Jeden z našich nejznámějších houslistů, pokračovatel české houslové tradice Pavel Šporcl, předvede své virtuózní umění ve skladbách J. S. Bacha, G. F. Händela, G. Masseneta či ve svých vlastních. To vše za doprovodu varhan, které se také představí v mnoha sólových vstupech.
Účinkují:
Pavel Šporcl (housle)
Vojtěch Novák (varhany)
Program:
- J. S. Bach: Fantasia a-moll BWV 561
- J. S. Bach: Ciaccona z Partity pro housle č. 2 d-moll, BWV 1004
- J. S. Bach: Toccata a fuga d-moll BWV 565
- G. F. Händel: Sonáta pro housle D-dur, op. 1 č. 13, HWV 371
- D. Buxtenhude: Passacaglia d-moll
- J. S. Bach: Siciliano ze sonáty č. 4, BWV 1017
- C. Balbastre: Pochod Marseillanů
- Pavel Šporcl: Variace na píseň „Kde domov můj“
- J. Massenet: Meditace z opery Thaïs
Délka koncertu: 80 minut
Vstupné
Pavel Šporcl
Pavel Šporcl je český houslový virtuóz světového renomé, přímý pokračovatel slavné tradice české houslové školy. Díky svému umění i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších světových pódiích u posluchačů všech generací. Jedná se patrně o vůbec nejpopulárnějšího českého umělce působícího v oblasti klasické hudby.
Pavel Šporcl je vnímán jako velmi výrazná a silná umělecká osobnost. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth ho zařadil jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuozové – od Paganiniho po 21. století. V koncertní sezóně 2001/2002 po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií v pražském Rudolfinu nazvali kritikové Pavla Šporcla talentem, který se rodí možná jednou za sto let.
Posluchači měli možnost houslistu slyšet v takových hudebních síních, jako je Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či v Čajkovského sále v Moskvě. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku. Několikrát též „vyprodal“ legendární pražskou Lucernu. Vystoupil na nejvýznamnějších světových hudebních festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival Radio France, Brucknerfest, Festival international de Colmar). Spolupracoval s renomovanými světovými orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Královská liverpoolská filharmonie, Orchestre de Paris, Pražská komorní filharmonie), pod taktovkou špičkových dirigentů (V. Ashkenazy, L. Pešek, J. Bělohlávek, V. Fedoseyev, Y. P. Tortelier, A. Nelsons, R. Minczuk, J. J. Kantorow, J. Axelrod). Vystupoval s neméně slavnými umělci: J. Suk, S. Mintz, N. Lugansky, M. Esfahani, M. Rysanov, P. Gallois, V. Larderet, J. Boušková, J. Bárta). Na koncertních pódiích navázal spolupráci i s dalšími umělci z jiných hudebních žánrů: s K. Gottem, E. Pilarovou, L. Filipovou, V. Dykem, E. Farnou, kapelami Kryštof, Čechomor, Olympic či Hradišťan.
Rozsáhlý repertoár předního českého houslisty zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Kromě akcentu na české klasiky spolupracuje též se skladateli soudobé hudby. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby se věnuje i jiným hudebním žánrům, jeho láska k umu cikánských houslových virtuózů vedla k úspěšným albům Gipsy Way a Gips Fire. Se svou vlastní cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble odehrál přes 350 koncertů v mnoha zemích světa včetně USA a Číny. V roce 2012 nahrál své první pop¬crossoverové album Sporcelain, jehož pražskou premiéru uvedl v netradičních prostorách Terminálu 2 Letiště Václava Havla.
Šporcl je neúnavným popularizátorem a propagátorem klasické hudby. Za svou kariéru odehrál desítky koncertů pro školy a mládež, tyto výchovné koncerty mají mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Od roku 2017 vysílá Česká televize pořad Hudební perličky Pavla Šporcla, ve kterém houslový virtuóz představuje klasickou hudbu nejmladší generaci posluchačů. Působí též jako lektor na hudebních kurzech pro mládež.
Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Pomozte dětem, oblastní charita Hodonín, Olivova dětská léčebna, sbírka pro Svatovítské varhany, Hospic Anežky České, záchrana záplavami postižených oblastí). Finančně podporuje česká Paterčata, Post bellum a další potřebné. Je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin v Hradci Králové, Národního ústavu pro autismus (NAUTIS) pomáhajícímu lidem s autismem, rychnovského Centra Orion, spolku podporujícímu rodiny s handicapem.
Velmi důležitou součástí Šporclovy kariéry je jeho mediální aktivita. Pravidelně se objevuje na obrazovkách všech českých celoplošných kanálů. Vystoupil též ve slovenské televizi RTV, v TV Markíza, TV Asahi či ARTE. Rozhlasoví posluchači mohli slyšet Šporclovo umění nejen u nás, ale též ve Slovenskom rozhlase, v rádiu BBC, Radio France, KUSC Los Angeles a dalších rozhlasových stanicích ve světě.
Šporclovy nahrávky budí velký zájem veřejnosti a kritiků. Doposud vydal 16 sólových alb, jejichž prodej přesáhl hranici dvě stě tisíc kusů. Mnohá z nich získala ocenění (Gramophone, The Strad, The Diapason). Poslední album Christmas on the Blue Violin vydané u společnosti Universal Music se umístilo v žebříčku TOP 10 roku 2017 mezi všemi žánry i interprety. Většina titulů získala Zlatou či Platinovou deskou za prodej. Kromě společností Universal Music, Supraphon, Warner a EMI můžeme slyšet Šporclův um na labelech Cedille, Three Fold Record, Arco Diva, Šporcl Arts Agency a další.
V posledních letech se Pavel Šporcl též velmi úspěšně věnuje skladatelské a aranžerské činnosti. Jeho skladby je možné slyšet jak na koncertech, tak albech Sporcelain, My Violin Legends, Gipsy way, Gipsy Fire, Christmas on the Blue Violin a Kde domov můj. Za skladbu Bohemian nostalgia pro housle a klavír získal v roce 2015 cenu OSA v oblasti klasické hudby. Pro album Christmas on the Blue Violin zkomponoval původní skladbu Modlitba pro housle, symfonický orchestr a dětský sbor. Popová skladba Surprise se umístila v TOP 50 a bodovala v hitparádách tuzemských rádii. Pro podporu národní hrdosti složil Variace pro sólové housle na píseň Kde domov můj.
Pavel Šporcl se též intenzivně zabývá historií české houslové školy a slavných českých houslistů. Je přímým pokračovatelem tradice nejlepších českých houslistů historie – Ševčík, Kocian, Snítil, Šporcl. Kromě seminářů na toto téma natočil pro Českou televizi jako průvodce i scénárista šestidílný dokumentární cyklus České houslové legendy. Skladby těchto virtuosů často uvádí na svých recitálech.
Jeho umění i osobnost uznává široká veřejnost i odborní kritici. V roce 2014 byl jmenován velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Japonskem. V roce 2015 se stal vítězem celorepublikové ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku a obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát.
Za nezapomenutelný přínos a laskavou službu světu v oblasti kultury byl v roce 2018 též vyznamenán cenou Sri Chimnoy Torch Bearer Award. Tu převzal společně se známým hollywoodským hercem Richardem Kindem v New Yorku před budovou OSN. Za svoji morálně-etickou činnost byl s převzetím ceny označen světovým humanistou.
Kromě jeho umu proslavil Šporcla též otevřený přístup ke klasické hudbě, jímž chce nalákat posluchače všech generací. Své publikum navíc zaujal svým často velmi neformálním vystupováním a oblékáním, kterým se snažil obecenstvu co nejvíce přiblížit – vystupoval se stylizovaným „pirátským“ šátkem na hlavě a v džínách.
Pavel Šporcl je rodák z Českých Budějovic. Studia na konzervatoři a na HAMU absolvoval u profesora Václava Snítila. Mezitím pokračoval studiem houslové hry v USA na prestižních školách (Juilliard School, Brooklyn College, SMU Dallas) a u předních pedagogů (D. DeLay, I. Perlman, M. Kawasaki, E. Schmieder). Od roku 2011 vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze.
Pavel Šporcl je patronem Kocianovy houslové soutěže a festivalu Hudba Znojmo. Od roku 2016 je uměleckým ředitelem hudebního festivalu Kocianovo Ústí. Je též ředitelem a jednatelem agentury ŠPORCL ARTS Agency, která zastupuje české i zahraniční umělce. Její moto je „Když hvězdy září“.
Šporcl hraje na unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena, které si nechal postavit v roce 2005. Používá smyčce z díĺny Petra Auředníka a struny Warchal.
Pavel Šporcl miluje svou rodinu. S manželkou herečkou Bárou Šporclovou Kodetovou vychovává tři dcery.
Vojtěch Novák
Západočeský rodák Vojtěch Novák zahájil svou hudební kariéru studiem na plzeňské konzervatoři. Po absolutoriu AMU u prof. Jana Hory dovršil svá studia na Folkwang Hochschule v německém Essenu u prof. Gisberta Schneidera. Kromě rozsáhlé koncertní činnosti se věnuje výuce varhanní hry na konzervatoři v Plzni.