Romantické varhany
Waclav Golonka

4. 7. 2021 v 19:00

Kostel
Nanebevzetí Panny Marie

Králíky

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jediný zahraniční umělec festivalu přiveze do Králík program s názvem „Romantické varhany“. 

Nebudou chybět skladby českých autorů (např. A. Dvořáka), které budou v přímém kontrastu se skladbami evropských romantiků.

Program:

Vstupné

200 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 40 Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu:

Město Králíky

Záštitu nad koncertem převzal

Ing. Václav Kubín, starosta města Králíky

Waclav Golonka (varhany)

V roce 1993 absolvoval na Hudební akademii v Krakově obor varhany pod vedením prof. T. Nowaka. V roce 1996 ukončil studia na Hochschule für Musik ve Vídni ve varhanní třídě prof. H.Haselböcka. Rozvoj jeho umělecké osobnosti ovlivnila účast na mistrovských kurzech vedených světoznámými varhanními virtuózy (L.Lohmann, M.Schneider, J.Guillou, M.Radulescu a L.Rogg). Získal 2. cenu v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 1994, ve které mu byla udělena také cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Je držitelem 3.ceny soutěže Musica sacra v Norimberku 1995 a vítězem soutěže UNISA v Pretorii v Jihoafrické republice 1998, kde získal rovněž ocenění za nejlepší provedení triové sonáty J.S.Bacha, za nejlepší recitál 3.kola a za nejlepší interpretaci varhanního romantického koncertu s orchestrem ve finálovém kole soutěže.

 

Jeho repertoár obsahuje díla od raného baroka po současnost. Koncertoval v řadě míst Evropy (katedrály v Chartres, ve Vídni, v Utrechtu, koncertní síně Obecního domu v Praze, ORF ve Vídni, Meistersingerhalle v Norimberku, Národní filharmonie ve Varšavě, Albert Hall v Nottinghamu) a na významných festivalech v Londýně, Berlíně, Kodani, Brně, Krakově aj. Dále se představil v USA (Museum of Art v Clevelandu, Dayton aj.), v Jižní Africe (na univerzitách v Pretorii, v Kapskem Městě, v Port Elizabeth, a v Stellenbosch) a v Koreji při příležitosti kolaudace nových varhan firmy Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt. Uskutečnil četné nahrávky pro Rakouský rozhlas ORF ve Vídni, Bavorský rozhlas, Holandský rozhlas NOS Hilversum a Český rozhlas. Záznamy jeho recitálů na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro byly vysílány v rámci programové výměny Euroradia řadou rozhlasových organizací sítě EBU. Nahrál rovněž hudbu pro TV Polsat a TV Katovice. Waclaw Golonka je uměleckým ředitelem festivalu hudby J.S.Bacha ve svém rodném městě. Věnuje se také pedagogické činnosti na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a na Hudební akademii v Krakově.

Podpořili: