Jiří Bárta: Sólo pro Bacha

9. 7. 2022 v 19:00

Kostel sv. Michaela

Maršíkov

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Jeden z nejosobitějších českých violoncellistů si ze světových pódií odskočí do malebného dřevěného kostelíku v Maršíkově. Jiří Bárta zde zahraje sonáty Johanna Sebastiana Bacha, kterého pokládáme za jednu z inspirací J. A. Bendy. Součástí programu bude také sonáta Zoltána Kodályho, za jejíž nahrávku získal cenu Gramophon Editor’s Choice, a skladba Marka Kopelenta (v roce 2022 slaví své 90. narozeniny) Cantus Rogans. 

Program:

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

300 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Záštitu nad koncertem převzala

Ing. Jana Fialová, starostka obce Velké Losiny

Účinkuje

Jiří Bárta patří k nejvýznamnějším violoncellistům své generace. Po studiích na pražské HAMU pokračoval v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenščikova a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeldové. Po vítězství v řadě národních soutěží získal Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Jiří Bárta pravidelně vystupuje na světových hudebních festivalech v Rakousku, Velké Británii, na Slovensku, v České republice ad. Vystupuje pravidelně s Českou filharmonií, Londýnským symfonickým orchestrem, Berlínskými symfoniky, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a dalšími světovými orchestry. Hraje s komorními soubory, nevyhýbá se ani spolupráci s jazzovými tělesy. Spolupracoval s dirigenty jako jsou Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Jakub Hrůša, Gianandrea Noseda, Libor Pešek, Gennadij Rožděstvenskij nebo Maxim Šostakovič.

Nahrál mimo jiné Dvořákův Viloncellový koncert s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, živý záznam vystoupení k 100. výročí Dvořákova narození vysílaný televizí Arte Channel po celé Evropě. Jeho dvě CD s Kodalyho violoncellovými skladbami, respektive s koncerty Martinů / Foerster / Novák, byla oceněna cenou Gramophon Editor’s Choice. Spoluzaložil Festival komorní hudby Kutná Hora.

Podpořili:

Svazek obcí údolí Desné
Obec Velké Losiny