Zadáno pro housle a violu

3. 7. 2022 v 19:00

Klášter na Hedeči

Králíky

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Manželský pár Jitka Hosprová a Maurizio Sciarretta bude pro náš festival ukázkou skvělé mezinárodní spolupráce, která byla v 18. století v kapelách evropských královských dvorů naprosto běžná.

Vynikající česká violistka spolu s brilantním italským houslistou předvedou skladby věnované jejich nástrojům z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Alessandra Rolly, Johanna Halvorsena a českého současného skladatele Jiřího Gemrota.

Program:

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

150 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Záštitu nad koncertem převzal

Ing. Václav Kubín, starosta města Králíky

Účinkující:

Jitka Hosprová ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby současné doby. Její vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl.

Vystudovala Konzervatoř v Plzni a Akademii múzických umění v Praze.  K violovému mistrovsví ji dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Během studií získala cenné mezinárodní zkušenosti a ocenění. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jahnsem založila v roce 2005 Bohemia Luxemburg trio. Komorní spolupráci rozšířila v současnosti o Grand Duo s italským houslovým virtuózem Mauriziem Sciarrettou.

 Jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů. Zdobí ji sólová debutová vystoupení ve většině evropských zemích. Jitka Hosprová vystupuje s předními českými a světovými orchestry, na koncertních pódiích spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi  a dirigenty. Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů. Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu.

Maurizio Sciarretta absolvoval hudební konzervatoř v Bologni, dále studoval u maestra Renata Zanettoviche na „Scuola di Musica di Fiesole“ a u Maestra Massima Quarta. Absolvoval řadu mistrovských kurzů u významných italských i zahraničních pedagogů. Koncertoval v mnohých evropských zemích, na hudebních festivalech, a byl označen za „jednoho z nejslibnějších houslistů nové generace“. Za svou bohatou uměleckou kariéru získal Maurizio Sciarretta mnohá národní i mezinárodní ocenění. Na koncertech vystupuje nejen jako sólista, ale také jako komorní hráč. Vyučuje hru na housle na uznávané Mezinárodní akademii „Incontri col Maestro“ v Imole, a je také asistentem maestra Zakhara Brona na jeho mistrovských kurzech.

Podpořili:

Město Králíky