Vivat Benda!
26. 6. 2022 ve 20:00
sdílet
Večer věnovaný hudebnímu skladateli Jiřímu Antonínu Bendovi, od jehož narození uplyne letos 300 let, připravili ti nejpovolanější. K poctě J. A. Bendy vznikla zcela nová skladba z pera současného ceněného skladatele Tomáše Ille, která zazní na Klášterních hudebních slavnostech teprve potřetí od jejího vzniku.
J. A. Bendu představí také koncert pro sólový nástroj a orchestr, kde se sólového partu ujme první dáma českého cembala Edita Keglerová a doprovodí ji Komorní filharmonie Pardubice.
Slavné dílo, melodram Ariadna na Naxu, nastudovala režisérka Věra Šustíková, jež jako předsedkyně Společnosti Zdeňka Fibicha stojí za festivalem melodramu. Dirigent Jiří Petrdlík se provádění melodramu, ať už koncertně či scénicky, často a úspěšně věnuje a herci Ivana Jirešová, Apolena Veldová i Petr Stach mají s tímto hudebně-dramatickým žánrem také bohaté zkušenosti.
Program:
- Tomáš Ille: Ouvertura na téma BEnDA
- Jiří Antonín Benda: Koncert pro cembalo a orchestr F dur
- Jiří Antonín Benda: Ariadna na Naxu (melodram)
Edita Keglerová: cembalo
Komorní filharmonie Pardubice
Jiří Petrdlík: dirigent
Ivana Jirešová, Apolena Veldová, Petr Stach: recitace
Věra Šustíková: režie
Délka koncertu: 70 minut
Vstupné
250 Kč
Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč
Prodej vstupenek na místě:
- 45 minut před začátkem představení
Partner koncertu
Záštitu nad koncertem převzal
Mgr. Tomáš Spurný, starosta města Šumperk
Účinkující:
Vynikající česká cembalistka, znalkyně a interpretka díla J. A. Bendy. Je laureátkou několika mezinárodních hudebních soutěží. Jako sólistka nebo členka různých komorních souborů vystoupila na řadě významných pódií nejen v Evropě, ale i v zámoří. Spolupracuje mj. s ansámbly Pražský barokní soubor, Hipocondria, Barocco sempre giovanne. V roce 2004 založila spolu s flétnistkou Julií Branou soubor Accento. Nahrává pro vydavatelství Supraphon a ARTA, kde vydala spolu se souborem Hipocondria unikátní CD s kompletem cembalových koncertů J. A. Bendy.
je orchestr mozartovského typu zaměřující se především na interpretaci děl klasicismu, raného romantismu a komorně-orchestrálních skladeb 20. století. Jeho komorní obsazení mu umožňuje soustředit se na práci s detailem, preciznost hudebního nastudování a citlivé doprovázení sólistů.
Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v ČR. Prvním šéfdirigentem orchestru byl L. Pešek, v čele orchestru se dále vystřídali L. Hlaváček, P. Altrichter, B. Kulínský, P. Škvor, R. Stankovský, L. Svárovský, M. Ivanović a P. Feranec. Od srpna 2018 je šéfdirigentem orchestru Stanislav Vavřínek. Komorní filharmonie vystupovala na prestižních evropských pódiích, koncertovala také v USA, v Japonsku, Číně, Kuvajtu.
Na poli symfonické hudby Jiří Petrdlík spolupracuje s většinou českých orchestrů a pravidelně diriguje významná tělesa po celé Evropě, Severní Americe i Asii. S renomovanými sólisty (např. Dimitry Ashkenazy, Ivo Kahánek, Karel Košárek, Jan Simon, Eva Urbanová, Ivan Kusnjer, Soňa Červená aj.) se představil na prestižních pódiích a festivalech.
Jiří Petrdlík rozvinul i bohatou činnost sbormistrovskou, muzikologickou, publikační a pedagogickou. Je předsedou poroty mezinárodního festivalu Praga Cantat a jako porotce je zván i do mnohých mezinárodních soutěží. Je členem Společnosti A. Dvořáka a předsedou Společnosti Z. Fibicha a od roku 2016 ředitelem světově unikátního festivalu koncertního melodramu Melodramfest.
Česká televizní herečka a zpěvačka po absolvování hudebně-dramatického oboru na Pražské konzervatoři prošla několika divadelními a muzikálovými angažmá v Liberci, v Plzni i v Praze. Hraje v českých seriálech, působí v redakci lifestylového magazínu.
Herečka a dabérka pochází z herecké rodiny. Po dokončení konzervatoře strávila 18 let v Národním divadle moravskoslezském, kde si zahrála malé i velké role. Za Věc Makropulos byla v roce 1995 nominována na Cenu Thálie. Hrála také v ostravské Komorní scéně Aréna, natáčela pro televizi, rozhlas, vyučovala. Od roku 2002 působí v pražském Švandově divadle a učí na konzervatoři.
studoval herectví na katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze pod vedením Ivana Rajmonta. Má za sebou vystoupení v divadlech Rokoko, Minor. V roce 2005 vystoupil v melodramatu Ten, který přežil Varšavu na hudbu Arnolda Schönberga uvedeném v pražském Rudolfinu, v Divadle ANPU ztvárnil Gringoira ve Zvoníku od Matky Boží a Kabaretiéra v inscenaci Mesdames & Messieurs, Deburau! uvedené v pražském Klementinu u příležitosti oslav 50 let české pantomimy.