Večer českého melodramu

18. 9. 2022 v 19:00

Kongresový sál PLL

Jeseník

sdílet

Tematický večer českého i světového melodramu. Díla Zdeňka Fibicha a jeho současníků jsou ukázkou vývoje hudebně-literární formy, kterou J. A. Benda přinesl světu a další autoři ji mnoho desítek let po jeho smrti opět posunují k posluchačům, nyní již v jiném hudebním slohu. Hlavními protagonisty večera jsou klavírista Miroslav Sekera a herec Petr Mikeska.

Program:

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

200 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Záštitu nad koncertem převzala 

Mgr. Bc. Zdeňka Blišťanová, starostka města Jeseník

Účinkující:

V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí, jako například: 1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, 1. cenu v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy YAMAHA), 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové. Po celou dobu studií též navštěvoval třídu profesora Martina Ballýho. Dále pokračoval ve studiu na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student.

V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého hudebního fondu s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA tři CD, které vydaly nahrávací společnosti Albany Records a Navona Records. V roce 2013 nahrál s houslistou Josefem Špačkem CD pro firmu Supraphon. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Již po několikáté vystoupil jako sólista se symfonickým orchestrem FOK pod vedením dirigenta Jiřího Kouta. Pravidelně spolupracuje také s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.

Herec, režisér, dramaturg, tanečník a zpěvák Petr Mikeska získal své první profesionální angažmá v Městském divadle Most ještě během studia na pražské Vyšší odborné škole herecké. Následovala spolupráce se Západočeským divadlem Cheb, pražským Divadlem pod Palmovkou a nakonec Městským divadlem Mladá Boleslav, kde působí dodnes. Věnuje se nejen klasickému činohernímu repertoáru, ale také muzikálům.

Petr Mikeska se poprvé před filmovou kameru postavil jako učitel Hadraba v rodinné komedii Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko a mimo této role se objevil i v policejní uniformě jako četník v detektivce L. Bělohradské Vrah jsi ty!. Filmografie P. Mikesky je teprve na počátku a v jeho případě lze očekávat, že další role na sebe nenechají dlouho čekat.

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.