Česká hudba dobývá Evropu: Wranitzky Kapelle a Boni Pueri
17. 9. 2022 v 19:00
sdílet
Tento večer se opět bude věnovat hudbě českých skladatelů 18. století, kteří byli na špici evropského hudebního vývoje. Čeští skladatelé byli hybateli hudebního vývoje 18. století a byli vůdčími osobnostmi v hlavních kulturních centrech Evropy. Mezi nejvýznamnější autory patřili bezesporu Jan Václav Stamic a Jan Zach. Oba jsou považováni za představitele tzv. mannheimské školy, J. V. Stamic dokonce za jejího zakladatele. Skladatel Leopold Hoffman byl rakouský skladatel 18. století, současník J. A. Bendy, a především žák českého skladatele a pedagoga Františka Ignáce Tůmy, který působil ve Vídni.
Koncert je součástí oslav Dne evropského dědictví.
Program:
- Jan Zach: Sinfonia I in A
- Jan Václav Stamic: Sinfonia a 4 in D dur
- Leopold Hofmann: Requiem in c moll
Délka koncertu: 60 minut
Vstupné
250 Kč
Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč
Prodej vstupenek na místě:
- 45 minut před začátkem představení
Partner koncertu
Záštitu nad koncertem převzal
Ing. Stanislav Orság, starosta města Šternberk
Orchestr Wranitzky Kapelle se specializuje na interpretaci nově objevené hudby Pavla Vejvanovského a dalších autorů narozených v Čechách (Leopold Koželuh, František Kramář aj.) působících v druhé polovině 18. století ve Vídni. Orchestr spolupracuje s mnoha festivaly u nás i v zahraničí, jeho koncerty byly zaznamenány Českým rozhlasem. Orchestr často uvádí obnovené světové premiéry děl skladatelů 18. století. Wranitzky Kapelle pořádá specializovanou sezónu děl klasicismu v premonstrátském klášteře v Nové Říši, rodišti Pavla Vejvanovského. Na svém kontě má orchestr několik CD pro společnost ArcoDiva.
Marek patří k nejvýraznějším představitelům mladé generace dirigentů a je současně jedním z nejžádanějších dirigentů pro realizaci špičkových nahrávek pro vydavatelské společnosti. Na svém kontě má víc než 30 nahrávek a záznamů koncertů pro společnosti Naxos, ArcoDiva, CPO, Supraphon a další. Spolupracuje s řadou českých i zahraničních orchestrů (Rakousko, Severní Irsko, Slovensko, Německo, Moldávie, Finsko, Srbsko, Polsko, Velká Británie, Itálie). Od roku 2020 je stálým Českého chlapeckého sboru Boni Pueri. Spolupracuje s orchestry v oblasti historicky poučené interpretace. Je zakladatelem Wranitzky Kapelle, uměleckým ředitelem festivalu Hudba Tisíců a ředitelem Akademie Praha – Mannheim.
Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982. Patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí ke sboru, který působil od 13. století při Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 – 19 let, dosud absolvoval více než 4000 samostatných koncertů po Japonsku, Kanadě, USA, Jižní Koreji, Hong Kongu, Číně a celé Evropě. Boni pueri vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích (mj. předávání státního vyznamenání Siru Nicholasi Wintonovi, státní návštěva prezidenta SRN Joachima Gaucka, prezidentky Jižní Koreje, rakouského prezidenta Heinze Fischera, čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga nebo královny matky Bhútánského království).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin, Manfred Honeck), natáčejí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po USA, Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, Číně, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Rusku, Německu, Rakousku aj. Sbor je zván na prestižní světové hudební festivaly, na svém kontě má nespočet CD.
Před dvaadvaceti lety, v roce 1996 se stává PhDr. Pavel Horák, Ph.D., který do té doby působil od roku 1990 jako sbormistr tělesa, uměleckým šéfem sboru. Za jeho působení se výrazně změnila manažerská struktura tělesa a sbor se zařadil mezi světovou špičku. V roce 2006 dovedl Pavel Horák Český chlapecký sbor Boni pueri do institucionálního rámce a vzniká tak první soukromá základní umělecká škola se zaměřením na chlapecký zpěv v České republice – BONI PUERI – základní umělecká škola, Hradec Králové. Pavel Horák se stává prvním ředitelem školy, a také jejím jediným zřizovatelem.