Haydn a Češi v Evropě

14. 11. 2022 v 19:00

Kostel Zvěstování Panny Marie

Šumperk

sdílet

ZMĚNA TERMÍNU A MÍSTA: 14.11.2022, KLÁŠTERNÍ KOSTEL!!!!

Joseph Haydn je evropskou hudební veličinou. Je považován za otce hudebního klasicismu, svou čistotou slohu inspiroval všechny skladatele 2. poloviny 18. století. Ale v té době byla Evropa zaplněna i vynikajícími českými skladateli, kteří se velice často stali hybateli hudebního vývoje. Čeští Haydnovi i Bendovi současníci působící ve všech evropských kulturních centrech byli vedoucími silami hudebního života celého světadílu. Náš koncert se bude věnovat jen některým z nich.

Josef Mysliveček si své pevné místo vydobyl v Itálii jako mistr opery, byl také přítelem W. A. Mozarta. František Vincenc Kramář spojil svůj život nejdříve s Uherskem a následně s Vídní, kde se stal dvorním skladatelem a kapelníkem dvorní komorní hudby rakouského císaře.

Program:

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

200 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Záštitu nad koncertem převzal

Mgr. Aleš Chromík, starosta obce Bernartice

Soubor Musica Florea založil v roce 1992 violoncellista a dirigent Marek Štryncl s cílem věnovat se stylově poučené interpretaci hudby a zprostředkovat divákům „starou“ hudbu v takové podobě, v jaké zněla v době svého vzniku. Hudebníci hrají na dobové nástroje či jejich repliky, což od nich vyžaduje mistrovské zvládnutí techniky. Součástí práce souboru je tedy i studium dobových pramenů, badatelská činnost a kreativní oživování zapomenutých interpretačních postupů. Posluchač takového špičkového přednesu si pak může dopřát barevnější a plastičtější hudební zážitek, než na jaký je zvyklý od velkých soudobých hudebních těles.

 

Repertoár souboru zahrnuje komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od počátků baroka až po 20. století. Musica Florea je iniciátorem novodobých nastudování oper a baletů především období baroka.

Rozsáhlé oratorní skladby či mše realizuje ve spolupráci s vlastním sborem Collegium Floreum. Šumperské publikum jejich virtuozitu zažilo v roce 2021 při uvedení premiéry Oratoria Václava Horálka.

Dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl (1974) zastával již při studiu na konzervatoři v Teplicích místo koncertního mistra Severočeské filharmonie. Absolvoval pražskou AMU v oboru dirigování a studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Zúčastnil se mnoha kurzů zaměřených na stylovou interpretaci. Spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Univerzitě Karlově a barokní violoncello na Janáčkově akademii v Brně. Jako umělecký ředitel působí v Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích. Okouzlení principy dobových divadel ho přivedlo k vytvoření unikátního barokního divadla Florea-Theatrum. Založil soubor Musica Florea.

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.