Jana Boušková uvádí:
Královna harfa

12. 7. 2022 ve 20:00

Kongresový sál PLL

Jeseník

sdílet

Vynikající česká harfistka a patronka našeho festivalu Jana Boušková uvádí nastupující generaci českých harfistek – Adélu Bilanovou, Ivanu Švestkovou, Kateřinu Valáškovou, Anetu Pávkovou. Program je koncipován tak, abychom si zachovali souvislost se jménem J. A. Benda. Znal hudbu Händela, byl současníkem Mozarta a za Bendovy následovníky můžeme směle považovat Smetanu i Dvořáka. Nesmíme ovšem zapomenout ani na harfu, proto je program pestře zastoupen i dalšími autory. 

Program:

Účinkují

Adéla Bilanová: harfa

Ivana Švestková: harfa

Kateřina Valášková: harfa

Aneta Pávková: harfa

Jana Boušková: průvodní slovo

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

200 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Horské lázně Karlova Studánka

Záštitu nad koncertem převzala 

Mgr. Bc. Zdeňka Blišťanová, starostka města Jeseník

Účinkující:

Jana Boušková je jediná česká laureátka nejprestižnějších harfových soutěží světa / žádaná sólistka světových pódií / tvář předního světového výrobce harf Lyon & Healy /  sóloharfistka České filharmonie / od září 2019 profesorka prestižní university, Royal College of Music v Londýně a zároveň od roku 2005 Královské akademie v Bruselu a AMU v Praze / porotkyně prestižních harfových soutěží.

​ Jana Boušková absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susann McDonald. Získala přední ocenění na nejvýznamnějších harfových soutěžích.

Pravidelně vystupuje sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Mezi nejvýznamnější patří její sólové recitály v Alice Tully Hall – Lincoln Center (New York), v Theatre Châtelet v Paříži, ve vídeňském Musikvereinu, na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl nebo Berliner Festtage. 

Široký repertoár Jany Bouškové obsahuje díla všech období, mnoho současných českých i zahraničních autorů zkomponovalo skladby přímo pro ni. Je autorkou úprav některých symfonických básní Mé vlasti pro harfu. 
Jana Boušková nahrála přes dvě desítky CD pro domácí i zahraniční firmy, natáčí pro rozhlasové a televizní společnosti.  Je pravidelně zvána k účinkování na světových harfových kongresech a sympoziích a vede Mistrovské kurzy po celém světě. 

Adéla Bilanová začala hrát na harfu pod vedením své matky Šárky Bilanové, později studovala na Pražské konzervatoři u Lydie Härtelové a nyní je v prvním ročníku na Hudební akademii múzických umění v Praze u doc. Mgr. Jany Bouškové. V sólové i v komorní hře získala několik cen z mezinárodních soutěží (např. 3 místo na mezinárodní soutěži OPUS 2021). Zúčastnila se několika harfových kurzů a mimo jiné byla vybrána na koncert mladých olomouckých talentů, kde vystoupila sólově za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Marka Štilce.

Obor harfa studovala od roku 1998 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě prof. Ady Balové. Šestileté studium zde ukončila absolutoriem v roce 2004. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě doc. Mgr. Jany Bouškové, u které také v letech 2006 – 2011 absolvovala HAMU v Praze.

V letech 2012-2015 pedagogicky působila na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a od září 2016 vyučuje na Konzervatoři Brno. Od srpna 2008 je první harfistkou Filharmonie Brno, od roku 2006 pravidelně spolupracuje také s PKF – Prague Philharmonia (Pražskou komorní filharmonií). V letech 2011-2015 spolupracovala s Lotyšským národním symfonickým orchestrem v Rize. V koncertních sezónách 2013 – 2016 pravidelně spolupracovala s Deutche Radio Philharmonie Saarbrückren Kaiserslautern. Je členkou Ostravské bandy, mezinárodního orchestru zaměřeného na soudobou hudbu. Účastní se projektu Orquestrina s Baborák Ensemble. Spolupracuje s Českou Sinfoniettou založenou a vedenou hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. V letech 2017 a 2018  byla příležitostně zvána ke spolupráci s ORF- Radio Symphony orchestra ve Vídni. Je pravidelně zvána do porot mezinárodních soutěží.

V roce 2002 účinkovala na VIII. Světovém harfovém kongresu v Ženevě. V roce 2004 jí bylo uděleno stipendium Magdalény Jakubské, čímž získala možnost zúčastnit se letních mistrovských kurzů na Americké univerzitě Eastman School of Music v Rochesteru u prof. Kathleen Bride. Vystupovala na všech ročnících festivalu Harfové dny Ostravě, kde v roce 2004 uvedla spolu s Magdalénou Frankovou českou premiéru Dvojkoncertu pro hoboj, harfu a komorní orchestr Witolda Lutoslawského za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. S mezinárodním studentským orchestrem Europera vystoupila jako sólistka v Německu, Polsku, Itálii a České republice v koncertní sezóně 2006/2007. V roce 2007 účinkovala spolu se členy Pražské komorní filharmonie v Centru Paul Klee v Bernu. V červnu 2008 vystoupila na festivalu Mitte Europa v Sohlandu.

Jako sólistka účinkovala s PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, Collegiem 21, Ostravskou bandou a mezinárodním studentským orchestrem Europera.

Studuje harfu na HAMU ve třídě Jany Bouškové a skladbu na Pražské konzervatoři u Eduarda Douši. Studovala také populární zpěv pod vedením Lindy Finkové a Lídy Nopové, který zakončila absolutoriem na Konzervatoři Jana Deyla v roce 2021. Během studia získala několik ocenění na mezinárodních soutěžích, absolvovala harfové workshopy a řadu masterclassů s významnými světovými harfistkami. Zahrála si například se Symfonickým orchestrem Národního divadla či na postu 1.harfy při příležitosti uvedení premiéry skladby Pavla Trojana Fontána pro smyčcový orchestr a dvě harfy. Pěvecky účinkovala v muzikálech Závišův kříž a Misa Criolla. V současnosti vystupuje v muzikálech Rebelové a Sněhová královna. Komponuje nejen hudbu klasickou, ale i populární. Ke svým písním si skládá hudbu i text. Spojením všech studovaných oborů v jeden celek se jí již v roce 2016 podařilo vytvořit ojedinělý projekt, díky němuž se stala první zpívající harfistkou v České republice, která rozeznívá struny harfy na scéně pop music. 

Kateřina Valášková absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě Lydie Härtelové a v současnosti je studentkou druhého ročníku HAMU ve třídě Jany Bouškové. Kromě sólového repertoáru se věnuje i komorní hře a harfu v duu pojí nejen s houslemi, ale také s klavírem nebo s kontrabasem. Jako orchestrální hráčka spolupracovala s předními českými orchestry jako jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moravská Filharmonie Olomouc nebo Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. Před posledně uvedený orchestr předstoupila v loňské sezóně také jako sólistka v Glierově harfovém koncertu Es dur. Tento harfový koncert provedla také s Karlovarským symfonickým orchestrem.  

Podpořili:

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.