Bára Basiková: Soaré s písní a muzikálem

11. 9. 2022 v 19:00

Komunikační a koordinační centrum

Rapotín

sdílet

Zpěvačka Bára Basiková je naší přední představitelkou muzikálové scény. Tento večer je ukázkou vývoje zábavy od 18. století dodnes. Před 250 lety hrála prim na poli zábavy opera, ale to se ovšem ovšem v průběhu staletí změnilo. Opera prošla bouřlivým vývojem, v 19. století s operou začala soupeřit opereta a ve 20. století se začínají objevovat první muzikály – opery s moderní hudbou, často popovou.

Program:

Délka koncertu: 60 minut

Vstupné

350 / 300 / 250 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 50,- Kč

Prodej vstupenek na místě:

Partner koncertu

Záštitu nad koncertem převzal

Mgr. Bohuslav Hudec, starosta obce Rapotín

Bára Basiková začala v 80. letech zpívat se skupinou Martina Němce Precedens, se kterou vydala i svou první desku Doba ledová. Z té doby pochází hity jako např. „Dívčí válka“, „Už se za zlým jejím stínem“ nebo „Doba ledová“. V tomtéž roce vychází i dvojalbum skupiny Stromboli Michala Pavlíčka, na kterém se Basiková sešla ještě např. s Vildou Čokem. Spolupráce Basikové a Pavlíčka přinesla např. hit „Villa Ada“. Basiková se objevila i na dalším albu Shutdown z roku 1989, které byla natočeno v angličtině. Roku 1988 vychází druhé elpíčko Precedensu s názvem Věž z písku. To ale na rozdíl od debutu Doba ledová nebylo postaveno jen na Basikové, stejně jako i třetí deska Pompeje.

V roce 1991 vychází první sólové album pod prostým názvem Bára Basiková, na kterém se sešlo mnoho muzikantů, např. David Koller, Lešek Semelka nebo Michal Pavlíček, kteří přispěli i autorsky. Deska přinesla hit „Souměrná“. V tomtéž roce se fanoušci Precedensu dočkali vydání archivních nahrávek této skupiny z 80. let, na nichž se s Basikovou podílel Jan Sahara Hedl, spoluzakladatel Precedensu.

Na počátku 90. let byla založena skupina Basic Beat, kterou vedl Martin Němec z Precedensu. Ta Basikovou doprovodila i na následujícím albu Viktorie královská, minidesce 60tá a koncertu Bára Best Basic Beat Live, který plodnou spolupráci zakončil. Z tohoto období pochází úspěšný singl „Soumrak Bohů“ nebo předělávky typu „Bossa Nova“ či „Pane, vy jste vdova“.

V roce 1996 přichystala Basiková pro posluchače překvapení v podobě temného a syrově rockového alba Lhát se musí, k němuž si napsala i většinu textů. Po dvou letech přišel na trh projekt Gregoriana s latinskými texty a v rádiích zabodovala především píseň „Veni Domine“. O rok později Basiková přichystala pokračování s názvem Nová Gregoriana, kde vsadila už i na české texty, kterými přispěl např. Lou Fanánek Hagen.

Od roku 1994 se Basiková počínaje Jesus Christ Superstar začala věnovat muzikálům a účinkovala mj. ještě v RusalceKleopatře nebo Johance z Arku.

K Precedensu a písničkám Martina Němce se znovu vrátila až v roce 2005, a přichystali společně album Aurora. V roce 2012 oslavila skupina 30 let vydáním výběrového alba Precedens – 30 let.

  1. září 2013 vydala po 12 letech nové sólové album nazvané Belleville.

Koncert připomínající 30 let skupiny Stromboli doprovodil koncert v pražské O2 Aréně 4. 12. 2014. Další sólové album s názvem Slzy vyšlo 20. dubna 2018.

Luboš Přibyl hraje na klavír od šesti let. Studoval na Pražské konzervatoři a na Hudební fakultě AMU u prof. Emila Leichnera. Již od dětství se zúčastňoval mnoha mezinárodních klavírních soutěží. Získal například 1. cenu v soutěži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (v roce 1988), 1. cenu v Beethovenově soutěži v Hradci nad Moravicí (1992), 2. cenu v soutěži F. P. Neglia v Enně (1993, Itálie). Byl také vybrán jako jediný reprezentant České republiky do soutěže Gina Bachauer v Salt Lake City (1998, USA). V roce 1996 uskutečnil s houslistou Janem Fišerem, turné šesti koncertů po Japonsku (Tokio, Sapporo a další města). Pořídil nahrávky pro Český rozhlas a koncertoval v řadě evropských států (v Německu, Rakousku, Itálii, Francii, Norsku, atd.).

Od roku 1999 působí jako pedagog Konzervatoře Jaroslava Ježka. Hrál též v několika komorních souborech, klavírních triích atd.  V letech 2002 – 2006 spolupracoval jako asistent dirigenta v souboru Piccolo coro@Piccolo orchestra. Již od mládí se vedle vážné hudby velmi rád věnuje i „lehčím“ hudebním žánrům. V roce 2004 se zúčastnil jako klávesista v kapele muzikálového turné po Německu. V posledních letech hudebně spolupracuje například se zpěvačkou  Bárou Basikovou. Příležitostně se věnuje komponování hudby.

Podpořili:

Obec Rapotín
Svazek obcí údolí Desné

nefunguje

nnnnn

  • Item #1
    $12
    Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.