Michaela HRABÁNKOVÁ hoboj & DOLEŽALOVO KVARTETO

3. 7. 2020 v 20:00

klášterní kostel Zvěstování Panny Marie Šumperk

Program:

IL DIVINO BOEMO

Představujeme nový projekt se SVĚTOVOU PREMIÉROU skladeb Josefa Myslivečka. Projekt je nazván „Il divino Boemo“, což znamená „Božský Čech“, jak Myslivečka titulovali v jeho druhé vlasti, Itálii. Jeho hlavní částí jsou Myslivečkovy kvintety s hobojem, které byly považovány za ztracené. Tři z nich se po několikaletém úsilí podařilo nalézt v soukromých sbírkách po celém světě. Doležalovo kvarteto je letos spolu s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou nahraje ve SVĚTOVÉ PREMIÉŘE na CD pro Supraphon. Druhou část projektu tvoří Myslivečkovy smyčcové kvartety, neprávem podceňovaná díla, která se mohou směle měřit s nejlepšími hudebními díly své doby.

J. Mysliveček: Kvintet s hobojem č. 1, B-dur

Allegro – Larghetto – Tempo di Minuetto

 

J. Mysliveček: Smyčcový kvartet č. 1, F-dur

Allegro – Andante – Presto assai

 

J. Mysliveček: Smyčcový kvartet č. 6, A-dur

Allegro – Larghetto – Presto

 

J. Mysliveček: Kvintet s hobojem č. 2, D-dur

Vivace – Largo – Rondo: Allegretto con espressione

 

J. Mysliveček: Smyčcový kvartet č. 19, F-dur

Vivace – Largo – Rondo: Allegretto

 

J. Mysliveček: Smyčcový kvartet č. 22, G-dur

Allegro con spirito – Minuetto – Presto assai

 

J. Mysliveček: Kvintet s hobojem č. 3, F-dur

Allegro – Larghetto – Presto

 

Účinkující:

MICHAELA HRABÁNKOVÁ hoboj

Michaela Hrabánková je všestranná hobojistka, která má zálibu nejen ve standartním repertoáru, ale také v soudobé hudbě. Narozena v Praze, nyní žije trvale v Paříži.

Své první hudební vzdělání získala v Praze pod vedením sólového hobojisty Národního divadla, Josefa Vacka. Dále pokračovala na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením a na Pražské konzervatoři. Pod vedením Thomase Indermühleho absolvovala magisterské studium na Hochschule für Musik v Karlsruhe a stáž ve třídě Jacqua Tyse na konzervatoři CNSMDP (Centre National Supérieur de Musique et de Danse of Paris) v Paříži.

V roce 2001 získala 2. cenu v soutěži Českého rozhlasu „Concertino Praga“. Díky tomu byla pozvána Evropskou unií hudebních soutěží pro mládež  EMCY (European Union of Music Competitions for Youth) na evropské koncertní turné.

Koncertní zkušenosti získala na pódiích a festivalech po celém světě: ve Francii (Festival de la Chaise-Dieu, Festival Hectora Berlioze, Evropský festival dvouplátkových nástrojů), v Německu (Rheingau Musik Festival), v České republice (série koncertů komorní hudby České filharmonie), v Kosovu (Flute Sound Festival), v Rumunsku (Festival mladých talentů), v Holandsku, v Alžírsku nebo v Argentině (Encuentro Oboistas Buenos Aires).  

Během roku 2016 vystoupila jako sólistka na koncertním turné doprovázena Ensemblem Sequentiae, byla také pozvána do Španělska, kde vystoupila jako sólistka se symfonickým orchestrem regionu Murcia. Dále premiérovala Koncertu pro hoboj a komorní orchestr Tarika Benouarka v Kosovu za doprovodu Komorního orchestru Orpheus ze Sofie.

Michaela je pravidelně zvána do předních francouzských orchestrů a prestižních souborů komorní hudby (Le Concert Impromptu, Quintette Artecombo, Klarthe Quintet, l’Ensemble Matheus, Orchestre de Chambre Nouvelle Europe, Orchestre symphonique de Mulhouse, Orchestre symphonique de Bretagne). Je podporována výrobcem nástrojů „F. Lorée“ a výrobcem strojků pro hoboj a anglický roh „Koje Reeds“.

 

Diskografie: 2011 CD “French music” společně s Le Concert Impromptu (Disques Coriolan), 2013 CD Jan Rybář: Koncert pro hoboj a malý orchestr (Český rozhlas), 2017 CD “Divertissements” společně s kytaristou Gabrielem Bianco, Ad Vitam Records (v distribuci Harmonia Mundi) 

číst více

DOLEŽALOVO KVARTETO

Tato mladá generace hudebníků přímo navazuje na původní soubor, který byl založen roku 1972 violistou Karlem Doležalem a po celou dobu existence reprezentoval tradiční českou kvartetní školu. V roce 2003 vyzval profesor Doležal mladé, přesto již zkušené hráče k převzetí jména kvarteta. Inaugurační koncert byl součástí komorního cyklu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Doležalovo kvarteto konzultovalo s prof. Milanem Škampou, prof. Václavem Bernáškem, prof. Jiřím Panochou a jezdilo za prof. Eberhartem Feltzem do Berlína. Zvlášť úzký vztah kvarteto udržuje s Natalií Prishepenko (Artemis Quartet), která je jejich mentorkou.

Doležalovo kvarteto reprezentovalo Českou republiku na Mezinárodní kvartetní soutěži v Osace, kde postoupilo do semifinále. V říjnu 2009 získal soubor třetí cenu na soutěži Maxe Regera v Německu, jejíž součástí bylo vystoupení na festivalu v Itálii. O rok později obdrželi druhou cenu na Mezinárodní Janáčkově soutěži v Brně a tento úspěch zopakovali v roce 2015.

Kvarteto natáčí pro Českou televizi a Český rozhlas a připravilo mimo jiné světovou premiéru nahrávky Kvartetu B-dur Heinricha Wilhelma Ernsta, či premiérovou nahrávku tomuto souboru věnovanému 4. kvartetu Ivana Kurze. Jejich nahrávka Janáčkova 1. kvartetu byla vysílána v Radiu France. V roce 2014 natočili v Německu CD komorních skladeb s mladým talentovaným klarinetistou Blažem Šparovcem.

Doležalovo kvarteto vystupuje mimo ČR pravidelně také v Evropě (v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Maďarsku či v Polsku) a spolupracuje s mnoha význačnými interprety. Jeden z jejich společných koncertů s Maximilianem Hornungem, jenž byl bonusovým koncertem České filharmonie v Dvořákově síni v roce 2013, byl vyprodán již půl roku předem.

Od roku 2013 jsou Doležalovci zváni francouzskou organizací ProQuartet na prestižní kvartetní kurzy ve francouzské Provence, kde se potkali mimo jiné s Günterem Pichlerem, a na základě úspěšného koncertu také následně k účinkování na několika festivalech komorní hudby v Maďarsku, Belgii a Francii, kde vystoupili se světovými špičkami oboru. V roce 2014 byli podpořeni francouzkým sdružením ”Les Amis de ProQuartet“.

číst více

Vstupenky:

150,-

Pro držitele karty KPKV sleva 50 Kč

Prodej vstupenek:

Dům kultury Šumperk, s.r.o., Fialova 3, 787 01 Šumperk

  • www.dksumperk.cz
  • tel. 583 551 600

  • pondělí + středa: 14:00 – 16:00

Informační centrum Šumperk, Hlavní tř. 14, 787 01 Šumperk

  • www.infosumperk.cz
  • tel. 583 214 000

  • pondělí – pátek: 8:00 – 12:00, 13.00 – 17.00

Online prodej: