FolkloreClassic

Markéta Janoušková & Cimbálová muzika Jiřího Janouška

6. 7. 2021 ve 20:00

KD Skleník

Loučná nad Desnou

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Projekt houslistky Markéty Janouškové a Cimbálové muziky Jiřího Janouška představuje v první polovině programu skladby autorů L. Janáčka, S. Bodorové nebo B. Smetany, které byly ovlivněny českým a moravským folklorem. Folklórní část programu je prezentována v druhé půli večera. Projekt zaznamenal mimořádný divácký úspěch, obdržel vynikající recenze hudebních kritiků a byl oceněn ve finále prestižní soutěže Web Concert Hall Competition 2012.

Program:

Vstupné

250 / 220 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 40 Kč

Prodej vstupenek na místě:

partner

Záštitu nad koncertem převzala

Petra Harazímová, MBA, starostka obce Loučná nad Desnou

Účinkující:

Markéta Janoušková

Pro svou uměleckou všestrannost je Markéta Janoušková vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, uměleckou vedoucí a hostujícím pedagogem na mistrovských kurzech. Oceňovaná je nejen pro ,,živočišnou interpretaci“ a „¨,,technickou virtuozitu“, ale i pro inteligentní dramaturgie s přesahem. Díky rodinným kořenům se Markéta Janoušková hojně inspiruje i v lidové hudbě. Na kontě má několik CD nosičů. Z poslední doby především hodnocené CD Goldbergových Variací pro Maltskou Filharmonii a spolupráci na CD komorních děl Jiřího Temla pro Český Rozhlas.  Markéta Janoušková je absolventkou prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně, kde momentálně žije.

Cimbálová muzika Jiřího Janouška

Cimbálová muzika Jiřího Janouška patří bezesporu k nejvýraznějším cimbálovým muzikám u nás. Tvoří ji ti nejlepší muzikanti, mnozí absolventi konzervatoří a hudebních akademií. Tato pražská kapela je uznávaná nejen pro precizní provedení, ale i pro stylově čisté podání podtržené citlivými úpravami Jiřího Janouška. O kvalitě svědčí nejen čtyři natočená CD u renomovaných firem (Sony Bonton, Multisonic). Za CD „Zlatý cimbál” muzika dokonce obdržela ocenění  Zlatá deska za prodej 25 000 nosičů, což je v tomto žánru nebývalý úspěch.

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest, Marek Janowski. V sezónách 2003 – 2010 byl sólohornistou Berlínské filharmonie, zcela ojedinělá je také Baborákova popularita v Japonsku, kam od roku 1994 pravidelně jezdí na turné, kde vystoupil například s orchestry NHK Symphony Orchestra, Tokyo metropolitan Orchestra, Yomiury Symphony Orchestra a mnoha dalšími. Pro japonskou nahrávací společnost Octavia records (Exton,Cryston) zrealizoval v průběhu deseti let více než 20 cd titulů, mezi nimi nahrávky J. S. Bacha, které si našli desetisíce posluchačů. CD Baborak Ensemble bylo vyznamenáno cenou japonských kritiků. Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v 300 – leté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Na recitálech vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kukuchi, vítězkou Mozartovi soutěže v Salcburku, s varhaníkem Alešem Bártou a harfenistkou Janou Bouškovou. Je členem souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktett, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty.

Podpořili:

Obec Loučná nad Desnou
Svazek obcí údolí Desné