Ensemble Baroque Quintet

8. 7. 2021 ve 20:00

Chrám Zvěstování Panny Marie

Šternberk

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Nový duchovní program vokálního kvintetu za doprovodu varhanního positivu, případně violoncella a theorby přináší díla starých mistrů, kteří sami působili, nebo mají nějakou vazbu na skladatele působící v Čechách. Zazní díla autorů jako Jan Facilis Boleslavský, Jan Campanus Vodňanský nebo Samuel Capricornus a jistě snesou srovnání s mistry jako Heinrich Schütz, Diettrich Buxtehude nebo Claudio Monteverdi. Koncert je vhodný do chrámových prostor a členové souboru se v něm představí také jako sólisté.

Program:

Vstupné

200 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 40 Kč

Prodej vstupenek na místě:

partner

Záštitu nad koncertem převzal

Ing. Stanislav Orság, starosta města Šternberk

Ensemble Baroque Quintet

Pětičlenný vokální ansámbl je tvořen mladými sólisty, kteří se specializují na autentickou interpretaci staré hudby. Zabývá se také vokální tvorbou autorů 20. století. Je součástí vokálně instrumentálního tělesa Czech Ensemble Baroque, které je zaměřeno na autentické provádění velkých barokních oratorií, oper a kantát.Těžištěm činnosti Quintetu je zejména madrigalová tvorba a duchovní moteta 17. století (Montevedi, Arcadelt, Lasso, Byrd, Schütz). Czech Ensemble Baroque Quintet uvádí mimo jiné také premiéry skladeb soudobých skladatelů. Většina z děl byla zkomponována přímo pro EBQ: J. Čiernik – Cyklus písní na slovenské lidové texty, M. Jakubíček – Maria, kantáta pro čtyřruční klavír a vokální quintet, madrigalový cyklus L. Hurníka Poslední léto s Juliet na texty J. Tůmy, Jiří Miroslav Procházka – Bolebraní, M. Jakubíček – Deutsche Madrigalen, M. Štědroň – I am no as seem to be a další

Soubor je zván ke spolupráci a vystoupením po celé České republice (Janáčků máj, Concentus Moraviae, Barbara Maria Willi uvádí, Olomoucké barokní slavnosti, Bacha na Mozarta!, Třebíčský hudební festival, hudební festival Znojmo aj.) i do zahraničí (Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo aj.) a kromě mateřského orchestru Czech Ensemble Baroque pracoval také s Capellou Appollinis Barbary Marie Willi, souborem Musica Aeterna Petra Zajíčka, klavírním duem Renaty a Igora Ardaševových a s mnoha dalšími. Na svém kontě má několik CD. V roce 2017 natočil svůj debutový videoklip k Monteverdiho madrigalům Brněnský Monteverdi, který získal řadu ocenění.

Pavla Radostová – 1. soprán

Tereza Válková – soprán 2, umělecká vedoucí

Martin Ptáček – alt

Jakub Kubín – tenor

Jiří Miroslav Procházka – bas

Marek Čermík – varhanní positiv

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest, Marek Janowski. V sezónách 2003 – 2010 byl sólohornistou Berlínské filharmonie, zcela ojedinělá je také Baborákova popularita v Japonsku, kam od roku 1994 pravidelně jezdí na turné, kde vystoupil například s orchestry NHK Symphony Orchestra, Tokyo metropolitan Orchestra, Yomiury Symphony Orchestra a mnoha dalšími. Pro japonskou nahrávací společnost Octavia records (Exton,Cryston) zrealizoval v průběhu deseti let více než 20 cd titulů, mezi nimi nahrávky J. S. Bacha, které si našli desetisíce posluchačů. CD Baborak Ensemble bylo vyznamenáno cenou japonských kritiků. Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v 300 – leté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Na recitálech vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kukuchi, vítězkou Mozartovi soutěže v Salcburku, s varhaníkem Alešem Bártou a harfenistkou Janou Bouškovou. Je členem souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktett, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty.

Podpořili:

Město Šternberk