Dopisy Olze

16. 7. 2021 v 19:00

Zámek Mornstein-Zierotin

Bludov

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

V roce výročí nedožitých 85. narozenin a 10. výročí úmrtí prvního českého prezidenta a dramatika Václava Havla chceme vzpomenout na tuto mimořádnou českou osobnost komponovaným pořadem Dopisy Olze. V pořadu zní hudba českých i světových autorů, a také budou čteny výňatky z korespondence V. Havla své ženě Olze, které psal z vězení.

Program:

Vstupné

300 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 40 Kč

Prodej vstupenek na místě:

Hlavní partneři:

Partner koncertu

Rodina Mornstein-Zierotin

Záštitu nad koncertem převzal

Ing. Pavel Ston, starosta obce Bludov

Pro zobrazení BIO klikněte na jméno

Řadu let spolupracovala se Státní operou Praha a pravidelně se objevuje na koncertních pódiích v tuzemsku i v zahraničí, nezřídka po boku věhlasných umělců, jako je španělský tenorista José Carreras, slovenský klavírista Marián Lapšanský, česká harfistka Kateřina Englichová, flétnistka Žofie Vokálková, varhaník Jaroslav Tůma ad. Spolupracovala a spolupracuje s významnými dirigenty a orchestry, např. Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie či Symphony Orchestra Tokyo. Je označována za jednu z nejvýznamnějších interpretek písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, která svou autentičností vzbuzuje pozornost také na mezinárodní hudební scéně.

Již jako studentka získala 1. cenu na soutěži komorních souborů v belgickém Neerpeltu v duu s harfenistkou Janou Bouškovou. Komorní a sólové hře se věnuje po celá léta své hudební kariéry. V průběhu let spolupracovala s mnoha významnými interprety a komorními soubory, např. s Virtuosi di Praga a Oldřichem Vlčkem. Již dvě desítky let působí v souboru Duo Per la gioia s 1. flétnistou SOČR Mariem Mesanym. Na koncertních pódiích se pravidelně setkává se špičkovými sólisty, jako je mezzosopranistka Andrea Kalivodová, mezzosopranistka Martina Kociánová, sopranistka Hana Jonášová, flétnista Jan Machat, houslista Jaroslav Svěcený, houslistky Silvie Vlčková a další. Její jméno figuruje na titulech mnoha CD, rozhlasových i televizních záznamů u nás i v dalších zemích Evropy. Její široký záběr a orientaci v mnoha hudebních stylech představuje např. působení v Rožmberské kapele až po zkušenosti v populární hudbě.

Česká herečka a jedna z nejznámějších dabérek (šestinásobná vítězka ankety TýTý v této kategorii). Již na základní škole začala recitovat a navštěvovat taneční a pěvecký kroužek, později i kroužek divadelní. I na šumperském gymnáziu pokračovala v herectví a recitaci, a vyhrála opakovaně v letech 1973–1975 celostátní amatérské recitační soutěže Wolkerův Prostějov i Neumannovy Poděbrady. Po maturitě v roce 1977 nebyla přijata na JAMU v Brně, ale získala angažmá v Severomoravském divadle v Šumperku jako elév. O rok později byla přijata na DAMU v Praze, kterou v roce 1982 úspěšně dokončila. Následovalo čtyřleté angažmá v Západočeském divadle v Chebu. Do Městských divadel pražských byla přijata v roce 1986. Zde sama na konci roku 1993 svou působnost ukončila a od té doby je na volné noze. Během své kariéry se objevila v několika celovečerních filmech jako Rozpuštěný a vypuštěný nebo Snowboarďáci, ale také v mnoha televizních inscenacích a seriálech (Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, Rodinná pouta, Ordinace v růžové zahradě 2…).

RADEK BABORÁK

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest, Marek Janowski. V sezónách 2003 – 2010 byl sólohornistou Berlínské filharmonie, zcela ojedinělá je také Baborákova popularita v Japonsku, kam od roku 1994 pravidelně jezdí na turné, kde vystoupil například s orchestry NHK Symphony Orchestra, Tokyo metropolitan Orchestra, Yomiury Symphony Orchestra a mnoha dalšími. Pro japonskou nahrávací společnost Octavia records (Exton,Cryston) zrealizoval v průběhu deseti let více než 20 cd titulů, mezi nimi nahrávky J. S. Bacha, které si našli desetisíce posluchačů. CD Baborak Ensemble bylo vyznamenáno cenou japonských kritiků. Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v 300 – leté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Na recitálech vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kukuchi, vítězkou Mozartovi soutěže v Salcburku, s varhaníkem Alešem Bártou a harfenistkou Janou Bouškovou. Je členem souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktett, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty.

Podpořili: