Antonio Vivaldi:
Čtvero ročních dob

Lucie Sedláková Hůlová (housle)

10. 7. 2021 v 19:00

Hudební hala HLKS

Karlova Studánka

sdílet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

 „Čtvero ročních dob“ je světoznámý cyklus houslových koncertů Antonia Vivaldiho, který zazní v podání houslistky Lucie Sedlákové Hůlové a souboru Ensemble Lucis.  Nejrůznějšími výrazovými hudebními prostředky chtějí vyjádřit původní skladatelův záměr. Vivaldiho koncerty „Čtvero ročních dob“ byly totiž komponovány v podstatě jako programní hudba. Vivaldi zhudebnil sonety, které si pravděpodobně sám napsal, a které jsou nedílnou součástí celého díla (během večera budou čteny) a zároveň jsou jakýmsi návodem, jak jednotlivé části interpretovat. 

Program:

Vstupné

220 / 180 Kč

Pro držitele karty KPKV sleva 40 Kč

Prodej vstupenek na místě:

Hlavní partneři:

Partner koncertu

Horské lázně Karlova Studánka

Záštitu nad koncertem převzal

Mgr. Tomáš Spurný, starosta města Šumperk

Účinkující:

Lucie Sedláková Hůlová (housle)

Houslistka Lucie Sedláková Hůlová je absolventkou Konzervatoře v Praze a hudební fakulty AMU. Na svém kontě má řadu úspěšných sólových vystoupení s orchestry i s různými partnery v komorní hře. V roce 2004 se například s velkým úspěchem představila jako sólistka Plzeňské filharmonie s dirigentem Jiřím Malátem na turné v USA (Dvořákův Houslový koncert). Věnuje se také autentické interpretaci staré hudby, a to zejména se souborem Capella Regia. Několik sezón působila v mládežnických orchestrech (Orchestr Evropské unie, UBS Verbier Festival Orchestra), kde spolupracovala s nejslavnějšími světovými dirigenty a sólisty. Se všemi těmito soubory i jako sólistka absolvovala již stovky koncertů po celém světě v nejslavnějších koncertních síních a natočila několik CD.

Ensemble Lucis

Ensemble Lucis je složen z prvotřídních hráčů, členů různých renomovaných komorních souborů, které spojuje radost ze společného muzicírování a shodný způsob hudebního vyjadřování. Přesto, že soubor hraje na moderní nástroje, všichni jeho členové mají zkušenosti a praxi v oblasti tzv. autentické interpretace, jejíž prvky přenáší i sem. Sólistkou souboru a uměleckou vedoucí je houslistka Lucie Sedláková Hůlová. Základní nástrojové obsazení je: sólové housle, dvoje housle, viola, violoncello, kontrabas a cembalo nebo varhanní pozitiv.

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest, Marek Janowski. V sezónách 2003 – 2010 byl sólohornistou Berlínské filharmonie, zcela ojedinělá je také Baborákova popularita v Japonsku, kam od roku 1994 pravidelně jezdí na turné, kde vystoupil například s orchestry NHK Symphony Orchestra, Tokyo metropolitan Orchestra, Yomiury Symphony Orchestra a mnoha dalšími. Pro japonskou nahrávací společnost Octavia records (Exton,Cryston) zrealizoval v průběhu deseti let více než 20 cd titulů, mezi nimi nahrávky J. S. Bacha, které si našli desetisíce posluchačů. CD Baborak Ensemble bylo vyznamenáno cenou japonských kritiků. Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v 300 – leté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Na recitálech vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kukuchi, vítězkou Mozartovi soutěže v Salcburku, s varhaníkem Alešem Bártou a harfenistkou Janou Bouškovou. Je členem souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktett, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty.

Partneři koncertu: