JAROSLAV SVĚCENÝ housle & CIGÁNSKI DIABLI

25. 9. 2020 ve 20:00

velký sál KKC Rapotín

Program:

CIKÁNSKÁ DUŠE

Originální česko-slovenský projekt Jaroslava Svěceného a orchestru Cigánski Diabli dává nový směr klasickým skladbám i cikánským melodiím.

Orchestr koncertoval na 5 kontinentech a v 35 zemích světa – USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Čína, Jižní Korea, Mexico, Egypt a v Evropě. Dosud neznámý rozměr dostávají skladby známé i netradiční – Schindlerův seznam, Cigánské husle, Laclairova Sonáta č.3, Bach i Montiho Čardáš i tradiční „kousky“ z repertoáru „Ďáblů“ jako Myjava, Ruští cikáni, Nane Coche nebo Autumn Leaves.

ERNEST ŠARKOZI: CIGÁNSKE HUSLE (SVĚCENÝ-DIABLI)

JOHANNES BRAHMS: UHERSKÝ TANEC Č. 5 (SVĚCENÝ-BANYAK-DIABLI)

ARAM CHAČATURJAN: ŠAVLOVÝ TANEC (SVĚCENÝ-BANYAK-DIABLI)

JOHANN SEBASTIAN BACH: 1. ČÁST HOUSLOVÉHO DVOJKONCERTU (parafráze) (SVĚCENÝ-BANYAK-DIABLI)

JOHN WILLIAMS-SVĚCENÝ-DIABLI: SCHINDLER’S LIST (SVĚCENÝ-DIABLI)

ERNEST ŠARKOZI: VALČÍK PRO CIMBÁL (DIABLI)

JOSEPH HAYDN: ALLONGARESE (SVĚCENÝ-DIABLI)

FRANZ LISZT – ERNEST ŠARKOZI: PARAFRÁZE NA UHERSKOU RAPSODII Č. 3

ASTOR PIAZZOLLA: „La fortezza dei grandi perché“ (SVĚCENÝ-DIABLI)

JAROSLAV SVĚCENÝ: STRINGS FOR NEW YORK ( SVĚCENÝ SÓLO)

ERNEST ŠARKOZI: VARIACE NA CARMEN (DIABLI)

VITTORIO MONTI: ČARDÁŠ (SVĚCENÝ-BANYAK-DIABLI)

JAROSLAV SVĚCENÝ housle

Hraje na housle Francesco Ruggieri Cremona 1690

Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů. Studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění u profesorů Františka Pospíšila a Václava Snítila. Vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Je považován za proslulého popularizátora houslové hry. Jeho koncertní turné a festivalová vystoupení obdivovali posluchači v USA, v celé Evropě, Mexiku, Chile, Rusku, Maroku, Indonésii, Indii, Thajsku a řadě dalších zemí. Natočil 44 CD a DVD s díly světových a českých autorů. Mnohé z nich byly oceněny jako zlaté i platinové. Jako první český houslista nahrál CD pro celosvětově známou nahrávací společnost Sony Classical. V roce 1996 převzal cenu Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a roku 2010 převzal od hlavy státu Zlatou plaketu prezidenta republiky. Jaroslav Svěcený stál u zrodu a dramaturgie dnes již úspěšných festivalů: Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny, pražské Tóny Chodovské tvrze, Kocianovo Ústí (Ústí nad Orlicí) a Jihočeské Nové Hrady. Jaroslav Svěcený je zároveň uznávaným znalcem historie a stavby houslí významných houslařů 17. až 21. století a díky svým znalostem se stal vyhledávaným soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje. Zvláštní důraz klade na prezentaci a propagaci vynikajících českých mistrů 18.- 21. století. Jako jediný houslista uspořádal v roce 2009 pozoruhodnou výstavu s názvem FAMOUS EUROPEAN VIOLINS, která se konala v pražském Obecním domě. Současné vydal i stejnojmennou a velmi erudovanou publikaci. Nezanedbává ani projekty s interprety jiných žánrů: vytvořil česko-slovenský projekt s celosvětově známým orchestrem Cigánski diabli, prezentuje i hudbu Astora Piazzolly na již platinovém albu Ve znamení tanga.  Spoluvytvářel 14 let multižánrové představení Vivaldianno atd. Na svých koncertech uplatňuje moderátorský talent, a díky němu ho mohou posluchači často slyšet i na rozhlasových vlnách. Zároveň ho mohou také diváci vídat i v televizních pořadech. Je velice aktivní i v charitativní činnosti. Mnoho let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje s NF Umění doprovázet, Dejme dětem šanci, podporuje i UNICEF a Konto Bariéry.

číst více

CIGÁNSKI DIABLI

Cigánski Diabli (v zahraničí známÍ pod jménem Gypsy Devils) interpretují originální nové virtuózní skladby, fúze a jedinečné aranže, v kterých se snoubí neobyčejné hudební kombinace s nesmírnou dávkou temperamentu.

Hudební svět obohacují nejen vlastními hudebními projekty, ale i projekty které vytvořili pro symfonické a komorní orchestry a také pro množství jiných skvělých umělců, s kterými spolupracují. Mezi ně patří: Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen,Vienna string quartet, Košická, Zlínska a Moravská filharmonie, Orchester Slovenského rozhlasu, P. Gulda, R. Vargas, P. Dvorský, Gypsy Kings, R. Astley, Lucie Bílá, Jaroslav Svěcený, Desmod, Katarína Knechtová a mnozí další.

Kombinují díla klasiků (A. Vivaldi, J. S. Bach, F. Liszt,T. Albinoni, J. Haydn, W. A. Mozart, N. Paganini, J. Brahms, P. Sarasate, A. Dvořák, G. Bizet, atď. ) s jinými hudebními žánry: Jazz, Etno, Flamenco, Gypsy music a jiné, a vkládají do nich nezaměnitelné změny rytmu i harmonie obohacené jim vlastní neopakovatelnou virtuozitou. To vše je možné shrnout pod pojem Hudba a‘la Cigánski Diabli (Music a‘la Gypsy Devils).

Orchestr Cigánski Diabli – Gypsy Devils už 10 let reprezentuje Slovensko po celém světě, vystupoval už na všech 5. kontinentech a v 35 zemích včetně USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny, Jižní Koreje, Mexika, Egypta a téměř celé Evropy. Reprezentoval Slovensko i na Letných olympijských hrách 2008 v Londýne, Zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouvru, na Expo 2008 v Zaragoze a Expo 2010 v Šanghaji.

Mezi prestižní koncertní sály, ve kterých vystupoval, patří Berlin Philharmonics, Komische Oper-Berlin, Kozerthaus-Berlin, Royal Opera House-London, Hans Max Saal-Munich, Smetanova síň – Praha, Konzert und Kongressaal-Luzern, Concert Hall-Melbourne, Goldener Saal-Musikverein-Vienna, Is Sanat Hall-Istanbul, Culture Palaise –Novosibirsk, atď.

Festivaly: Bad Kissinger Sommer, Beethovenfest Bonn, David Oistrach Festival Pärnu, Liszt Festival Raiding, Euroclassic Pirmasens, World Arts festival Jeju, Pražské Jaro – Česká republika, Silk Road International Arts Festival – Xi‘ an, China.

číst více

Vstupenky:

ř.1 – 7 za 450,- Kč, ř.8 – 14 za 400,- Kč, ř.15 a 16 za 350,- Kč (prodáváme na místa)

Pro držitele karty KPKV sleva 50 Kč

Prodej vstupenek:

KKC – Kulturní centrum Rapotín, Šumperská 530, Rapotín
  • tel: 583 212 211  / 608 292 980
  • on-line REZERVAČNÍ FORMULÁŘ
  • provozní doba: pondělí – pátek 9:00-17:00, sobota 9:00-13:00

Online prodej:

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Vážení přátelé,

nesmírně nás těší, že se můžeme potkávat na koncertech a konečně opět vdechnout život kultuře. Přesto však i nadále respektujeme všechna nařízení v souvislosti s pandemickou situací. Na koncertech

  • budou sedadla v požadovaném odstupu
  • bude dispozici dezinfekce rukou

Bohužel v důsledku těchto opatření můžeme dát do prodeje mnohem méně vstupenek, než bychom si přáli. Doporučujeme si vstupenky pořídit v předprodeji:

Bernartice, Račí údolí – Tančírna, www.georgshalle.cz, tel. 583 034 125

Jeseník – rezervační systém MKZ, www.mkzjes.cz, tel. 773 588 001

Karlova Studánka – Horské lázně Karlova Studánka – Lázeňský dům Libuše, www.horskelazne.cz, tel. 554 798 111

Loučná nad Desnou – Obecní úřad Loučná nad Desnou, www.loucna-nad-desnou.cz, tel. 583 235 222

Rapotín – TIC Rapotín, www.kkcrapotin.cz, tel.: 583 212 211, 608 292 980

Šumperk – DK Šumperk, www.dksumperk, tel. 583 551 600, po+st 14-16 h.

Šumperk – Informační centrum, www.infosumperk.cz, tel. 583 214 000

Velké Losiny – TIC Velké Losiny, www.iclosiny.cz, tel. 583 248 248

 

Pro ty z Vás, na které se vstupenky nedostanou anebo se z obavy o své zdraví nebudete chtít na koncert vydat, připravujeme online přenosy vybraných hudebních večerů.

číst více