JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA
Matyáš NOVÁK klavír
Kateřina KNĚŽÍKOVÁ soprán

4. 7. 2020 ve 20:00

Klášterní kostel v Šumperku

Program:

VEČER S BEETHOVENEM (250. výročí narození)

Ludwig van Beethoven: Koncert pro klavír a orchestr č. 5
Ludwig van Beethoven: Egmont, scénická hudba op. 83

MATYÁŠ NOVÁK KLAVÍR

Matyáš Novák je vítězem mnoha klavírních soutěží v České republice, Španělsku, Slovinsku, Rakousku, Německu, Polsku a USA a hrdým členem PETROF Art Family. Mezi jeho největší úspěchy patří bezesporu vítězství v soutěži „Bradshaw & Buono International Piano Competition“ New York (2017) či 2. cena a Steinway Prize na „Mezinárodní klavírní soutěži Edvarda Griega“ v Norsku (2018). Matyáš je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů.

číst více

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ soprán

Sopranistka Kateřina Kněžíková pochází ze Severní Moravy. V roce 2007 absolvovala Pražskou konzervatoř a v roce 2010 ukončila svá studia na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Je laureátkou řady soutěží a přehlídek, například Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

 V Národním divadle v Praze debutovala v roce 2005 a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu. Její operní repertoár zahrnuje Mozartovské a belcantové role, jako Susanna (Le nozze di Figaro), Elvira, Zerlina (Don Giovanni), Vitellia (La Clemenza di Tito), Despina (Cosí fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Adina (L’elisir d’amore), Norina (Don Pasquale), Juliette (Roméo et Juliette), Marguerite (Faust) a mnoho dalších.

Hostovala v divadle J. K. Tyla v Plzni, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v divadle F. X Šaldy v Liberci, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě, v Theatre de Caen, Opéra Royal de Versailles, Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu a v Opéra de Dijon.

Spolupracovala s režiséry jako je D. Beneš, Karl-Ernst a Ursel Herrmann, J. Heřman, L. Keprtová, L. Moaty, J. Nekvasil, V. Věžník aj.

V rámci své profesionální koncertní a operní činnosti spolupracovala s dirigenty jako je S. Baudo, J. Bělohlávek, A. Fisch, J. Gaffigan, M. Guidarini, M. Honeck, H. M. Förster, J. Hrůša, R. Jindra, V. Luks, E. Mazzola, J. Nelson nebo T. Netopil a s významnými hudebními tělesy, jakými jsou BBC Symphony orchestra, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Hessischer Rundfunk Frankfurt am Main, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších.

Vedle provádění operních a symfonických děl se věnuje rovněž komorním a písňovým koncertům ve spolupráci s Davidem Švecem a Kateřinou Englichovou.

Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Anima Mundi Festival Pisa, MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj,  MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Struny podzimu, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Hudební most Praha – Drážďany, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další).

 

Vytvořila nahrávky pro Český rozhlas, televizní stanici MEZZO a belgickou rozhlasovou stanici RTFB International. Pro label Harmonia mundi nahrála Smetanovu Prodanou nevěstu a její nahrávka Dove é amore é gelosia v produkci OPUS ARTE DVD získala ocenění německé kritiky „Preis der deutschen Schallplattenkritik“.

číst více

JIŘÍ ROŽEŇ dirigent

Jiří Rožeň je jedním z nejslibnějších a nejtalentovanějších dirigentů mladé generace. Měl úspěchy v Salzburgu a Londýně, jako finalista Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition. 
Působil jako asistent šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra, kde pracoval po boku Donalda Runniclese a Thomase Dausgaarda, asistoval jim mj. na BBC Proms či Edinburgh International Festival.
V sezóně 2018/2019 Jiří pokračuje v budování mezinárodního profilu, kdy debutuje s Deutsches Sinfonie-Orchester Berlin, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra a vrací se k České filharmonii.
Další angažmá zahrnují mj. debut s Hiroshima Symphony Orchestra, vystoupení s Orchestre de Pau Pays de Béarn, Thessaloniki State Symphony Orchestra a Filharmonií Brno.
Jiří také vystoupí na dvou prestižních mezinárodních festivalech – Hudební podzim Cluj a Smetanova Litomyšl, kde bude dirigovat Transylvanian State Philharmonic a Komorní filharmonii Pardubice. Nedávné či budoucí spolupráce zahrnují mezinárodně uznávaná jména jako Vadim Gluzman, Kirill Gernstein, Mahan Esfahani, Lawrence Brownlee, Christian Schmitt a Sergei Nakarjakov.
Hlavní události sezóny 2017/18 zahrnovaly abonentní koncerty a další dva projekty s Českou filharmonií, angažmá s Bruckner Orchester Linz, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (mj. na Pražském jaru), Wiener Concert-Verein a Symfonickým orchestrem Chorvatského rádia a televize Záhřeb na galakoncertě pod širým nebem.
Vášnivý zastánce české hudby, který dirigoval v minulých sezónách svou klíčovou skladbu, Symfonii č.4 „Camerata“ Miloslava Kabeláče na Salcburském festivalu s Cameratou Salzburg (rakouská premiéra) a na Pražském jaru s PKF-Prague Philharmonia.
Také premiéroval novou kritickou edici skladby Svatební košile Bohuslava Martinů s Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem Brno. Mnoho z jeho minulých a nadcházejících koncertů zahrnují český repertoár, díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Miroslava Kabeláče a Viktora Kalabise.
Během svého působení ve Skotsku Jiří dirigoval Stravinského Mavru, Waltonova The Bear, Straussova Netopýra a Brittenova Owen Wingrave. Jeho operní angažmá také zahrnovala Ravelovo Dítě a kouzla s Hamburskými symfoniky a Eine Kluge Else od Svena Daigerra na Brücken-Festival für Neue Musik Rostock.
Jiří Rožeň se narodil v Praze v roce 1991. Studoval dirigování na konzervatoři a univerzitách v Praze, Salcburku, Hamburku, Curychu a Glasgow, kde byl Leverhulme Conducting Fellow. Mezi jeho mentory patří například Garry Walker, Dennis Russell Davies, Ulrich Windfuhr a Johannes Schlaefli. Dále ho ovlivnili Daniele Gatti, Bernard Haitink, David Zinman a Peter Eötvös na mistrovských kurzech s orchestry jako Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Orchestre Philharmonique de Radio France a Tonhalle-Orchester Zürich.
číst více

JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA

Janáčkova filharmonie Ostrava se v posledních letech otevírá celému světu a vychází mu vstříc s novým šéfdirigentem Heikem Mathiasem Försterem. V zahraničí chce propagovat českou hudbu, jejíž interpretace je hlavní doménou orchestru, v sídelním městě chce publiku představovat nejlepší a nejzajímavější světová díla. Orchestr je pravidelně zván do zahraničí (v poslední době např. USA, Korea, Čína, Německo, Rakousko), věnuje se koncertům začínajících hvězd, ale i proslulých světových sólistů a dirigentů. Jeho repertoár sahá od klasiků až po neprozkoumaná díla posledních let.

číst více

Vstupenky:

280,-

Pro držitele karty KPKV sleva 50 Kč

Prodej vstupenek:

Online prodej byl již zahájen!

Online prodej: